Magda Magda
Dołączył dnia:
1442 Strona główna
220 poczekalnia
Zdjęcia użytkownika Magda

Ciekawostki o rekinie

185
Ciekawostki o rekinie
Według badań naukowych rekiny nie rozróżniają kolorów. Cały świat widzą tylko w dwóch kolorach - czarnym i białym. Mają za to bardzo dobrze wyostrzony węch. Potrafią wyczuć krew z odległości kilku kilometrów za pomocą nozdrzy. Ciekawe jest również to, że ich masa ciała osiąga nawet do kilkunastu ton. Rekiny są wrażliwe na drobne impulsy elektryczne dzięki czemu mogą wyczuwać ruch innych zwierząt znajdując się wiele kilometrów od nich.

Pokaż komentarze

Kosmos w ręce

244
Kosmos w ręce

Pokaż komentarze

Czy wiesz dlaczego matki trzymają noworodki na lewej ręce?

232
Czy wiesz dlaczego matki trzymają noworodki na lewej ręce?
Istnieje ciekawa teoria wyjaśniająca fakt, że matki kładą dziecko przeważnie na lewej ręce. Mogłoby się wydawać, że robią tak głównie ze względu na wygodę (praworęczność), lecz amerykańscy uczeni dopatrzyli się w tym ukrytego działania natury.

Ponad 20 lat temu amerykański psycholog Lee Salk za zdziwieniem stwierdziła, że małpki rezusy noszą swoje nowo narodzone dzieci na lewej ręce. Sprawdził, czy tak samo postępują ludzkie matki. Okazało się, że kobiety również noszą dziecko na lewej ręce, bez względu na to, czy są prawo- czy leworęczne. Wyjątek stanowiły tylko wcześniaki, które były noszone na prawej ręce. Z obserwacji wynikało, że u matki wcześniaka przebywającego w inkubatorze, zanika instynkt noszenia małego na lewej ręce wygasa.
Natura każe matce nosić dziecko na lewej ręce, żeby zwiększyć jego szanse na przeżycie. Tak trzymane niemowlę znajduje się bliżej serca matki. Bicie serca uspokaja maleństwo, a spokojne i zrelaksowane dziecko mniej płacze, więcej je i szybciej rośnie. Dźwięk bicia serca jest jedynym dźwiękiem , który łączy dziecko ze światem znanym mu przed narodzeniem, czyli z brzuchem matki.

Pokaż komentarze

Czy wiesz, który gejzer wyrzuca najwyższy strumień wody?

279
Czy wiesz, który gejzer wyrzuca najwyższy strumień wody?
Najwyższy strumień wody, bo osiągający ponad 90 m wysokości, jest strumień wyrzucany przez gejzer Steamboat.

Gejzerem, który wyrzuca najwyższy strumień wody jest Steamboat znajdujący się w Narodowym Parku Yellowstone, w Górach Skalistych. Strumień wyrzucanej wody osiąga w jego przypadku wysokość ponad 90 m, natomiast najwyższa z zaobserwowanych do tej pory fontann miała 130 m wysokości. Woda z tego gejzeru może tryskać od 3 do nawet 40 minut.

Pokaż komentarze

Błękitne groty

360
Błękitne groty
Niezwykłe zjawisko można także zaobserwować w tzw. błękitnych grotach, które można odwiedzić m.in na chorwackiej wyspie Bisevo czy włoskim Capri. Należy przybyć tutaj w godzinach przedpołudniowych - wtedy rozpoczyna się wspaniały spektakl. Słońce wpada przez niewielki otwór wejściowy, jego promienie odbijają się od dna i przechodząc przez błękitną wodę oświetlają wnętrze lazurową barwą. Najczęściej w jaskiniach można zatrzymać się na dłużej i wykąpać się w świetlistej poświacie. 

Pokaż komentarze

Chmura Morning Glory (Poranna Chwała) to rzadki fenomen meteorologiczny, który od czasu do czasu pojawia się w różnych rejonach świata.

246
Chmura Morning Glory (Poranna Chwała) to rzadki fenomen meteorologiczny, który od czasu do czasu pojawia się w różnych rejonach świata.
Jedynym miejscem, w którym występuje regularnie jest Zatoka Karpentaria na północy Australii. Miejscowość Burketown w stanie Queensland przyciąga rzesze pilotów i paralotniarzy, chętnych do zobaczenia tego zjawiska. Morning Glory występuje w okresie od końca sierpnia do początku listopada i może mieć aż 1000 km długości! Długa chmura pojawia się tuż po wschodzie słońca i porusza się z prędkością nawet do 60 km/h. Naukowcy do dziś nie potrafią szczegółowo wyjaśnić zjawiska, jednak z pewnością jest ono powiązane z ogromną wilgotnością Zatoki Karpentaria. 

Pokaż komentarze

Czy wiesz, że Andrzejki były pierwotnie świętem dla panien?

271
Czy wiesz, że Andrzejki były pierwotnie świętem dla panien?
W dawnej Polsce wierzono, że w Andrzejki duchy przodków wracają na ziemię i odsłaniają tajemnicę przyszłości. Andrzejkowe zwyczaje przetrwały do dziś od czasów pogańskich ale z zasadniczą różnicą - nie są świętem tylko dla niezamężnych dziewcząt.

Andrzejki przypadają na noc z 29 na 30 listopada, w wigilię św. Andrzeja. Według dawnych wierzeń w te noc można poznać swoją przyszłość. Początkowo była to noc wróżb dla niezamężnych dziewcząt, a wróżby miały charakter matrymonialny. Kawalerskie wróżby w dawnych czasach odprawiano w wigilię św. Katarzyny, 24 listopada (Katarzynki). Początkowo panny wróżyły sobie w odosobnieniu i tajemnicy przed innymi, później wróżby przybrały charakter zbiorowej zabawy panien na wydaniu.
Skąd nazwa "Andrzejki"? Prawdopodobnie święto wywodzi się ze starożytnej Gracji. Grecy wierzyli, że dusza ludzka po śmierci człowieka zyskując dar jasnowidzenia i mocą tą wpływać może na świat rzeczywisty, zsyłając prorocze sny. Na greckie pochodzenie wskazywać też może etymologia imienia patrona - Andrzej po grecku to Andress (andros-mężczyzna, aner-mąż). Ponadto Święty Andrzej z Betsaidy jest opiekunem m.in. narzeczonych i małżeństw. Poza tym na wybór dnia miał wpływ przełom jesieni i zimy i początek adwentu. W wierzeniach ludowych w okresie przedadwentowym najczęściej pojawiały się istoty pozaziemskie, wróżby miały moc największą, a sprzyjać i pomagać im miały błąkające się po ziemi duchy.
Do najpopularniejszych staropolskich wróżb andrzejkowych należały: losowanie przedmiotów o symbolicznym znaczeniu np. listek oznaczał staropanieństwo, obrączka lub wstążka z czepka - bliski ślub, różaniec - stan zakonny; lanie wosku na zimną wodę przez klucz (w niektórych rejonach cyny lub ołowiu) i wróżenie z kształtu zastygłej masy, ustawianie od ściany do progu jeden za drugim butów zgromadzonych dziewczyn: ta której but pierwszy dotarł do progu miała jako pierwsza wyjść za mąż; rzucanie psu kulek z ciasta oznaczających wybranych chłopców i czekanie, którą zje jako pierwszą; wpuszczanie do środka koła gąsiora z zawiązanymi oczami - dziewczyna do której gąsior najpierw podszedł (albo skubnął) jako pierwsza miała wyjść za mąż; pisanie imion na kartkach i przekłuwanie szpilką na chybił trafił. Które imię przekłuje, za tego chłopca wyjdzie za mąż.

Pokaż komentarze