Magda Magda
Dołączył dnia:
1442 Strona główna
220 poczekalnia
Zdjęcia użytkownika Magda

Czy wiesz jak dawniej mierzono czas?

573
Czy wiesz jak dawniej mierzono czas?
Zastanawiałeś się kiedyś, jak mierzono czas, gdy nie było jeszcze zegarów? Używano do tego przesypującego się piasku albo sączącej się wody. Na tej podstawie budowano pierwsze przyrządy do odmierzania czasu – klepsydry wodne i piaskowe.

Oliwa i świece jako zegar
W miarę upływającego czasu zbiorniczek z oliwą opróżniał się, a zaznaczona na nim skala pozwalała odczytać godzinę. Podobnie paląca się świeca skracała się z każdą ubywającą kroplą wosku.
Zastanów się, co się działo, gdy w pomieszczeniu z taką świeczką był przeciąg? 

Klepsydra wodna i piaskowa
Poziom wody w dużym naczyniu z maleńką dziurką pozwalał mieszkańcom starożytnego Egiptu określać godziny nocne. Takie klepsydry, zegary wodne, były używane aż do końca średniowiecza. Potem te przyrządy zostały zastąpione przez klepsydry na piasek.

Pokaż komentarze

Czy wiesz, że najdłuższy pocałunek trwał 30 godzin, 59 minut, i 21 sekund

237
Czy wiesz, że najdłuższy pocałunek trwał 30 godzin, 59 minut, i 21 sekund
Był to pocałunek francuski, inaczej zwany pocałunkiem z języczkiem.

Czy wiesz że najdłuższy francuski pocałunek (rekord z 2001 roku) trwał 30 godzin, 59 minut i 21 sekund, przy czym każdy z partnerów spalił podczas tego rekordowego pocałunku 7436 kalorii.

Pokaż komentarze

Czy wiesz jak wyglądała historia powstania telefonu?

758
Czy wiesz jak wyglądała historia powstania telefonu?
Urządzenie umożliwiające komunikację. Już starożytni Rzymianie przesyłali sygnały świetlne, używając do tego celu umieszczonych na wzgórzach luster, a inne ludy komunikowały się za pomocą ognisk i dymu. Twórca praktycznego telefonu był Amerykanin Aleksander Graham Bell. Użył on "diafragmy", czyli membrany, która drgała pod wpływem ludzkiego głosu. Umieścił ją obok elektromagnesu. Wibracje diafragmy prowadziły więc do zmian w polu magnetycznym, a w konsekwencji do zmian natężenia prądu elektrycznego. Na drugim końcu drutu prąd zamieniany był ponownie w drgania przez podobne urządzenie. W 1876 roku Bell przesłał do swojego asystenta, znajdującego się w tym samym budynku, pierwszą wiadomość telefoniczną o następującej treści: "Panie Watson, proszę tutaj przyjść. Potrzebuję pana". 

W następnych latach sieć kabli telefonicznych pokrywała już całą Amerykę Północną. Pierwsze telefony nie miały tarcz. Wszystkie rozmowy odbywały się za pośrednictwem operatora, który łączył mówiącego z żądanym numerem. Tarcze pojawiły się na początku XX wieku, umożliwiając automatyczne połączenie między niektórymi numerami. Do ulepszenia telefonu Bella oprzyczyniło się zastosowanie mikrofonu, wynalezionego w 1877 roku przez T. A. Edisona. Nad ulepszniem telefonu pracowało wielu pomniejeszych wynalazców.
Wśród Polaków warto wymienuić m. in. H. Machalskiego (telefon z mikrofonem proszkowym) oraz  J. Ochorowicza, krórego aparaty telefoniczne produkowano we Francji na szeroką skalę, zaś w Warszawie montowała je miejscowa firma "Abakanowicz i Ska" z dostarczanych z Paryża części.

W Polsce już w 1878 roku po raz pierwszy skorzystano z telefonu w Warszawie - linia łączyła cukiernię z zakładem optycznym. Wiadomo, że telefon w tamtych czasach był rzeczą ekskluzywną, a przyjemność jego posiadania  była droga. Założyli go m. in. założyli Eliza Orzeszkowa - w 1909 r. i Henryk Sienkiewicz - w 1914 r.

Pokaż komentarze

Czy wiesz, kiedy powstała lalka Barbie?

294
Czy wiesz, kiedy powstała lalka Barbie?
Lalka Barbie powstała w 1959 roku, wymyślił ją Ruth Handler (współzałożyciel firmy Mattel), którego własna córka nazywała się Barbara. Barbi została przedstawiona światu na targach "American Toy Fair" w Nowym Jorku. Barbie została zaprojektowana jako modna nastolatka. Pojawiły się pewne kontrowersje dotyczące jej figury, jeżeli Barbie byłaby prawdziwą osobą musiałaby mieć nierealne wymiary 36-18-36. Lalka Ken otrzymała imię jakie nosił syn Rutha. Barbie po raz pierwszy otrzymała ruchome nogi w 1965 roku.

Pokaż komentarze