Magda Magda
Dołączył dnia:
1442 Strona główna
220 poczekalnia
Zdjęcia użytkownika Magda

Czy wiesz, że zwierzęta widzą i rozróżniają kolory?

255
Czy wiesz, że zwierzęta widzą i rozróżniają kolory?
Oprócz nas, również wiele innych kręgowców, rozmaitych owadów, skorupiaków i mątw widzi kolory. Jednak niektóre zwierzęta postrzegają je nieco inaczej.

Kiedy my oglądamy tęczę, odnosimy wrażenie, że rozpoczyna ją pasmo czerwone, a kończy po wewnętrznej stronie - fioletowe. Następne barwy tęczy mają już zbyt krótkie lub za długie fale dla naszych oczu. Tymczasem, niektóre gryzonie a także, np. pszczoły widzą jeszcze ultrafiolet. Części ryb natomiast tęcza na niebie mogłaby się wydać zbyt monotonna, widzą one bowiem wyłącznie kolor niebieski. Ale to nic - głęboko pod powierzchnią wody są i tak inne widoki niż tęcza lub niebo.

Pokaż komentarze

Czy wiesz, że winda nie może się urwać?

208
Czy wiesz, że winda nie może się urwać?
Dlaczego zerwanie windy jest niemożliwe? Otóż trzeba się cofnąć do 1854 r., kiedy to podczas wystawy przemysłowej w Nowym Jorku konstruktor Elisha Graves Otis zaprezentował model "bezpiecznej windy".
Otis został podsiniony w górę na platformie. Następnie przecięto linę i... winda po kilku centymetrach utknęła w szynach. Winda nie urwała się, a system Otisa szybko stał się standardem w budynkach z szybem windowym. Hamulec bezpieczeństwa został po pewnym czasie przekonstruowany, jednak zasada działania pozostała ta sama do dziś.
Na czym to polega? W maszynowni nad szybem windowym znajduje się specjalne koło, tzw. ogranicznik prędkości. Wokół tego koła owija się lina bezpieczeństwa, przymocowana do kabiny. Jest odpowiedzialna za to, by koło się obracało kiedy winda jedzie w górę lub w dół. Kiedy lina się zrywa, winda spada w dół i przyspiesza. W pewnym momencie linka bezpieczeństwa zostaje pociągnięta i uruchamia chwytnik na prowadnicach: koło ogranicznika prędkości natychmiast zaskakuje. Poprzez pociągnięcie linki bezpieczeństwa kabina utyka w prowadnicach i mechanicznie wyhamowana jest aż do spoczynku.
System jest bezpieczny i zawsze się sprawdza. Nigdy się nie zdarzyło, żeby winda runęła w dół. W drapaczach chmur stosuje się innego typu zabezpieczenia, jednak i tu kluczową rolę odgrywa chwytnik.

Pokaż komentarze