Magda Magda
Dołączył dnia:
1496 Strona główna
166 poczekalnia
Zdjęcia użytkownika Magda

Piękne morze

148
Piękne morze

Pokaż komentarze

Czy wiesz, że Andrzejki były pierwotnie świętem dla panien?

201
Czy wiesz, że Andrzejki były pierwotnie świętem dla panien?
W dawnej Polsce wierzono, że w Andrzejki duchy przodków wracają na ziemię i odsłaniają tajemnicę przyszłości. Andrzejkowe zwyczaje przetrwały do dziś od czasów pogańskich ale z zasadniczą różnicą - nie są świętem tylko dla niezamężnych dziewcząt.

Andrzejki przypadają na noc z 29 na 30 listopada, w wigilię św. Andrzeja. Według dawnych wierzeń w te noc można poznać swoją przyszłość. Początkowo była to noc wróżb dla niezamężnych dziewcząt, a wróżby miały charakter matrymonialny. Kawalerskie wróżby w dawnych czasach odprawiano w wigilię św. Katarzyny, 24 listopada (Katarzynki). Początkowo panny wróżyły sobie w odosobnieniu i tajemnicy przed innymi, później wróżby przybrały charakter zbiorowej zabawy panien na wydaniu.
Skąd nazwa "Andrzejki"? Prawdopodobnie święto wywodzi się ze starożytnej Gracji. Grecy wierzyli, że dusza ludzka po śmierci człowieka zyskując dar jasnowidzenia i mocą tą wpływać może na świat rzeczywisty, zsyłając prorocze sny. Na greckie pochodzenie wskazywać też może etymologia imienia patrona - Andrzej po grecku to Andress (andros-mężczyzna, aner-mąż). Ponadto Święty Andrzej z Betsaidy jest opiekunem m.in. narzeczonych i małżeństw. Poza tym na wybór dnia miał wpływ przełom jesieni i zimy i początek adwentu. W wierzeniach ludowych w okresie przedadwentowym najczęściej pojawiały się istoty pozaziemskie, wróżby miały moc największą, a sprzyjać i pomagać im miały błąkające się po ziemi duchy.
Do najpopularniejszych staropolskich wróżb andrzejkowych należały: losowanie przedmiotów o symbolicznym znaczeniu np. listek oznaczał staropanieństwo, obrączka lub wstążka z czepka - bliski ślub, różaniec - stan zakonny; lanie wosku na zimną wodę przez klucz (w niektórych rejonach cyny lub ołowiu) i wróżenie z kształtu zastygłej masy, ustawianie od ściany do progu jeden za drugim butów zgromadzonych dziewczyn: ta której but pierwszy dotarł do progu miała jako pierwsza wyjść za mąż; rzucanie psu kulek z ciasta oznaczających wybranych chłopców i czekanie, którą zje jako pierwszą; wpuszczanie do środka koła gąsiora z zawiązanymi oczami - dziewczyna do której gąsior najpierw podszedł (albo skubnął) jako pierwsza miała wyjść za mąż; pisanie imion na kartkach i przekłuwanie szpilką na chybił trafił. Które imię przekłuje, za tego chłopca wyjdzie za mąż.

Pokaż komentarze

Czy wiesz, że najdłuższy pocałunek trwał 30 godzin, 59 minut, i 21 sekund

164
Czy wiesz, że najdłuższy pocałunek trwał 30 godzin, 59 minut, i 21 sekund
Był to pocałunek francuski, inaczej zwany pocałunkiem z języczkiem.

Czy wiesz że najdłuższy francuski pocałunek (rekord z 2001 roku) trwał 30 godzin, 59 minut i 21 sekund, przy czym każdy z partnerów spalił podczas tego rekordowego pocałunku 7436 kalorii.

Pokaż komentarze

Czy wiesz jak wyglądała historia powstania telefonu?

529
Czy wiesz jak wyglądała historia powstania telefonu?
Urządzenie umożliwiające komunikację. Już starożytni Rzymianie przesyłali sygnały świetlne, używając do tego celu umieszczonych na wzgórzach luster, a inne ludy komunikowały się za pomocą ognisk i dymu. Twórca praktycznego telefonu był Amerykanin Aleksander Graham Bell. Użył on "diafragmy", czyli membrany, która drgała pod wpływem ludzkiego głosu. Umieścił ją obok elektromagnesu. Wibracje diafragmy prowadziły więc do zmian w polu magnetycznym, a w konsekwencji do zmian natężenia prądu elektrycznego. Na drugim końcu drutu prąd zamieniany był ponownie w drgania przez podobne urządzenie. W 1876 roku Bell przesłał do swojego asystenta, znajdującego się w tym samym budynku, pierwszą wiadomość telefoniczną o następującej treści: "Panie Watson, proszę tutaj przyjść. Potrzebuję pana". 

W następnych latach sieć kabli telefonicznych pokrywała już całą Amerykę Północną. Pierwsze telefony nie miały tarcz. Wszystkie rozmowy odbywały się za pośrednictwem operatora, który łączył mówiącego z żądanym numerem. Tarcze pojawiły się na początku XX wieku, umożliwiając automatyczne połączenie między niektórymi numerami. Do ulepszenia telefonu Bella oprzyczyniło się zastosowanie mikrofonu, wynalezionego w 1877 roku przez T. A. Edisona. Nad ulepszniem telefonu pracowało wielu pomniejeszych wynalazców.
Wśród Polaków warto wymienuić m. in. H. Machalskiego (telefon z mikrofonem proszkowym) oraz  J. Ochorowicza, krórego aparaty telefoniczne produkowano we Francji na szeroką skalę, zaś w Warszawie montowała je miejscowa firma "Abakanowicz i Ska" z dostarczanych z Paryża części.

W Polsce już w 1878 roku po raz pierwszy skorzystano z telefonu w Warszawie - linia łączyła cukiernię z zakładem optycznym. Wiadomo, że telefon w tamtych czasach był rzeczą ekskluzywną, a przyjemność jego posiadania  była droga. Założyli go m. in. założyli Eliza Orzeszkowa - w 1909 r. i Henryk Sienkiewicz - w 1914 r.

Pokaż komentarze

Czy wiesz, kiedy powstała lalka Barbie?

193
Czy wiesz, kiedy powstała lalka Barbie?
Lalka Barbie powstała w 1959 roku, wymyślił ją Ruth Handler (współzałożyciel firmy Mattel), którego własna córka nazywała się Barbara. Barbi została przedstawiona światu na targach "American Toy Fair" w Nowym Jorku. Barbie została zaprojektowana jako modna nastolatka. Pojawiły się pewne kontrowersje dotyczące jej figury, jeżeli Barbie byłaby prawdziwą osobą musiałaby mieć nierealne wymiary 36-18-36. Lalka Ken otrzymała imię jakie nosił syn Rutha. Barbie po raz pierwszy otrzymała ruchome nogi w 1965 roku.

Pokaż komentarze