Magda Magda
Dołączył dnia:
1593 Strona główna
69 poczekalnia
Zdjęcia użytkownika Magda

Czy wiesz że ostre przyprawy lepiej konserwują jedzenie

111
Czy wiesz że ostre przyprawy lepiej konserwują jedzenie
Właśnie w gorących regionach świata, gdzie jedzenie zostawione poza lodówką bardzo szybko się psuje, jada się też często bardzo ostro. 
W roku 2002 zespół hiszpańskich naukowców przeprowadził badania z użyciem mielonego mięsa wołowego: osiem porcji mięsa przyprawionych różnymi ilościami mielonej papryki i pieprzu kajeńskiego pozostawiono w temperaturze 20 stopni do zepsucia. 
I podczas gdy mięso bez przypraw trzymało się 4 dni (ale spożycie go byłoby równoznaczne z próbą odwagi), to przyprawione mięso było jadalne do 16 dni - przyprawione także słodką, nie tylko ostrą papryką.


Pokaż komentarze

Czy wiesz że za szybą nie można się opalić

123
Czy wiesz że za szybą nie można się opalić
A przynajmniej w przypadku szkła okiennego i szkła wielowarstwowego okien samochodowych. Jednocześnie istnieją szkła specjalne, przepuszczające światło ultrafioletowe, inaczej produkcja świetlówek dla solariów byłaby daremnym trudem.
Szkło okienne blokuje promieniowanie UVB prawie całkowicie, przepuszcza jednak promieniowanie UVA. Dlatego przez szybę się nie opalimy, jednakże możliwe jest przedwczesne starzenie się skóry albo wystąpienie alergii na słońce.

Pokaż komentarze

Krótkowzroczni są inteligentniejsi niż inni ludzie

131
Krótkowzroczni są inteligentniejsi niż inni ludzie
My okularnicy wiemy to oczywiście z własnego doświadczenia, a od ponad 100 lat wiele badań statystycznych potwierdziło związek między krótkowzrocznością a inteligencją. 
Chyba najbardziej obszerne badanie objęło 157 748 rekturów izraelskich. 
WYNIK: w grupie o najniższym ilorazie inteligencji IQ znalazło się 8% krótkowzrocznych, w grupie o najwyższym IQ było ich 27,3%
Ale choć dane statyczne robią wrażenie to ich wyjaśnienie jest mizerne. Mówiąc krótko, nikt nie wie, jaka jest przyczyna.

Pokaż komentarze

Czy wiesz że oznakowanie "MADE IN GERMANY" wprowadzili Anglicy dla oznaczenia niemieckich wyrobów niskiej jakości

100
Czy wiesz że oznakowanie "MADE IN GERMANY" wprowadzili Anglicy dla oznaczenia niemieckich wyrobów niskiej jakości
Niemcy pod koniec XIX wieku były dla Wielkiej Brytanii swojego rodzaju Dalekim Wschodem. Płace w Niemczech były niskie, czas pracy dluższy, kopiowało się wyroby pochodzące z dużo bardziej rozwiniętej przemysłowo Anglii. Brytyjscy fabrykanci czuli się zagrożeni przez tańsze i, jak sądzili, gorsze jakościowe wyroby z Niemiec. Uchwalono "Merchandise Marks Act", od tego momentu wyroby wyprodukowane w Niemczech musiały być oznakowane "Made in Germany". Z początku znak był traktowany jako skaza i produkty często opatrywane nim bardzo dyskretnie. Opowiada się na przykład, że niemiecki producent maszyn do szycia oznaczenie "Made in Germany" umieścił na spodniej stronie pedału. Z biegiem czasu jednak dyskryminacja przeobraziła się w znak wysokiej jakości, a "Made in Germany" stało się synonimem "wartościowej niemieckiej roboty".

Pokaż komentarze

Boeinga 787 - Dreamliner

111
Boeinga 787 - Dreamliner
Boeing 787 Dreamliner, zbudowany głównie z materiałów kompozytowych, jest pierwszym samolotem średniego rozmiaru, który może latać na dalekich trasach. Zasięg maszyny wynosi od 14,2 tys. km do 15,2 tys. km; można nią polecieć bezpośrednio np. z Warszawy do Nowego Jorku czy do Pekinu. Samolot tego typu może przewieźć od 210 do 330 pasażerów. Rozpiętość skrzydeł B787 to 60 metrów, a długość maszyny wynosi 57 m. Pierwszą linią lotniczą, która otrzymała B787, była japońska All Nippon Airways (ANA). Pod koniec października ub.r. Dreamliner odbył pierwszy lot komercyjny z Tokio do Hongkongu.

Pokaż komentarze