Magda Magda
Dołączył dnia:
1442 Strona główna
220 poczekalnia
Zdjęcia użytkownika Magda

Czy wiesz, że Statua Wolności to symbol wolności i niepodległości Nowego Jorku i Stanów Zjednoczonych?

371
Czy wiesz, że Statua Wolności to symbol wolności i niepodległości Nowego Jorku i Stanów Zjednoczonych?
Jest to dar narodu francuskiego upamiętniający przymierze obu narodów w czasie wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych. W 1924 uznany za narodowy pomnik USA, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1984. Pomnik był darem rządu francuskiego dla USA w stulecie uchwalenia Deklaracji niepodległości.
Statua Wolności znajduje się na Wyspa Wolności (Liberty Island), u ujścia rzeki Hudson. Podstawa pomnika stoi na XIX-wiecznym, gwiezdno-kształtnym forcie Wood.
Dane Budowli:

* Wysokość: 46,5 m
* Wysokość wraz z cokołem: 93 m
* Waga: 229 ton
* Obwód w "talii": 11 m
* Konstrukcja: ze stali i miedzi, wewnątrz znajdują się dwa ciągi spiralnych schodów prowadzących do punktu widokowego. Trzeci ciąg schodów do pochodni nie jest dostępny dla zwiedzających

Autorem konstrukcji stalowej i podstawy był Gustaw Eiffel

Pokaż komentarze

Czy wiesz, że Hiroszima została zniszczona w 75% przez bombę atomową?

213
Czy wiesz, że Hiroszima została zniszczona w 75% przez bombę atomową?
Hiroszima to miasto, które zostało w 75% zniszczone wskutek wybuchu pierwszej bomby atomowej zrzuconej przez Amerykanów 6 sierpnia 1945 roku. Czterotonowa bomba miała nazwę Little Boy. Zabitych zostało natychmiast 78 100 mieszkańców, a ciężko rannych 37 424. 13 983 osób uznano za zaginione, a dziesiątki tysięcy zostało napromieniowanych lub odniosło inne obrażenia. 9 sierpnia nad Nagasaki wybuchła druga bomba atomową Fat Man, która zabiła 75 tysięcy ludzi oraz zniszczyła blisko połowę miasta. Wybuch miał siłę ok. 13 kiloton TNT. Nad centrum miasta zaczął formować się gigantyczny słup dymu, przybierając kształt grzyba. Jego wysokość sięgała kilkunastu kilometrów. Szacuje się, że zginęło około 30% populacji miasta. 

Pokaż komentarze

Czy wiesz, że na 25 zgonów za 1 odpowiada alkohol?

212
Czy wiesz, że na 25 zgonów za 1 odpowiada alkohol?
W kulturze europejskiej spożywanie alkoholu jest jednym ze sposobów"rozrywki". Według statystyk 1 na 25 zgonów jest jest wywołany spożywaniem alkoholu, czyli 4% wszystkich zgonów na świecie jest skutkiem spożywania procentowych trunków. W przypadku populacji mężczyzn 7 % zgonów są przez alkohol. Szacuje się, że przez alkohol następuje obniżenie dochodu narodowego o 1% w krajach wysoko i średnio rozwiniętych. W krajach muzułmańskich spożywanie alkoholu jest dużo niższe, a w Indiach 90% kobiet i 10% mężczyzn nie pije alkoholu. Według statystyk przeciętny Ziemianin spożywa 6,2 litra etanolu rocznie. W Europie 1 na 10 zgonów spowodowany jest przez "procenty".

Pokaż komentarze

Czy wiesz, że Bill zarabia 7,8 miliarda $ rocznie?

203
Czy wiesz, że Bill zarabia 7,8 miliarda $ rocznie?
W wieku 17 lat sprzedał swój pierwszy program komputerowy za który otrzymał 4200 $$$.
Zdając testy na studia otrzymał 1590 punktów na 1600 możliwych.
Podobno powtarzał swoim nauczycielom, że ma zamiar zostać milionerem do 30 roku życia.... i został miliarderem w wieku 31 lat.
Bill zarabia 1000 $ w ciągu 4 sekund, czyli gdyby mu ta suma upadła na ziemię nawet mu się nie opłaca po nią schylać.
Jest tak bogaty, że mógłby dać każdemu mieszkańcowi Ziemi 15 $ a i tak zostałoby mu jeszcze 5 000 000 $.
Bill jest właścicielem Kodeksu Leicester czyli pochodzących z XVI wieku notatek i pism samego Leonarda da Vinci.
Gdyby Bill wymienił cały swój majątek na banknoty o nominale 1$ to mógłby zbudować drogę na księżyc i z powrotem..... 14 razy.
Gdyby miliarder był osobnym państwem to zajął by 37 miejsce na liści najbogatszych krajów świata.
W CZASIE GDY CZYTAŁEŚ TE CIEKAWOSTKI BILL ZAROBIŁ 45 000 $!!!!!

Pokaż komentarze

Czy wiesz, że przez Most Golden Gate (Most samobójców) przejeżdża miesięcznie około 3,4 mln samochodów i liczba ta ciągle wzrasta?

234
Czy wiesz, że przez Most Golden Gate (Most samobójców) przejeżdża miesięcznie około 3,4 mln samochodów i liczba ta ciągle wzrasta?
Szacuje się, że od momentu otwarcia mostu przejechało po nim około 1,6 mld pojazdów. Most Golden Gate to most wiszący łączący San Francisco z hrabstwem Marin, nad Cieśniną Golden Gate. Został otwarty 27 maja 1937. Most ten od chwili otwarcia jest płatny i zarobił już na swoją konserwację około 1,0 mld $. Zagrożenie trzęsieniem ziemi sprawia, że most musi zostać jak najszybciej wzmocniony. Prace przygotowujące go na przetrwanie kataklizmu o wielkości do 8,3 stopnia w skali Richtera oszacowano na 217,4 mln $. Okres jego eksploatacji przewiduje się na ok 200 lat. Jego długość to 2737,4 m a szerokość 27,4 m. Oprócz tego, że jest jednym z najwyższych mostów na świecie, ustanowił też niechlubny rekord. Do tej pory z Golden Gate skoczyło już ponad 2000 samobójców z czego ponad 1500 zmarło.

Pokaż komentarze

Czy wiesz, że zatwierdzono projekt budowy największego teleskopu na świecie?

227
Czy wiesz, że zatwierdzono projekt budowy największego teleskopu na świecie?
Średnica jego zwierciadła będzie cztery razy większa od dotychczasowych liderów i wyniesie prawie 40 metrów. European Extremely Large Telescope (E-ELT) stanie w Chile na wysokości 3060 metrów n.p.m. i, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, zacznie pracować w 2020 r.

Zwierciadło teleskopu E-ELT będzie miało średnicę 39,3 m. Złoży się na nie około tysiąca sześciokątnych elementów, każdy o szerokości 1,4 m i grubości 5 cm.
Pozwoli to na obserwowanie Wszechświata bardziej szczegółowo niż za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble'a i umożliwi m.in. badanie składu atmosfery planet poza naszym Układem Słonecznym czy zgłębianie natury czarnych dziur i tajemniczej ciemnej materii.

Pokaż komentarze