Magda Magda
Dołączył dnia:
1640 Strona główna
15 poczekalnia
Zdjęcia użytkownika Magda

Czy wiesz jak szybko potrafimy mówić?

67
Czy wiesz jak szybko potrafimy mówić?
Nasz mózg ma wiele ograniczeń, także w kwestiach mowy – pozwala nam na maksymalnie 16 sylab wypowiedzianych w ciągu jednej sekundy. Rekordziści, hiszpański raper El Chojin i amerykański muzyk hip-hopowy Ricky Brown osiągają odpowiednio 15,4 i 14,1 sylab na sekundę. Profesjonalni mówcy dochodzą do dziewięciu sylab na sekundę natomiast w zwykłej rozmowie, ludzie wypowiadają średnio pięć sylab w ciągu jednej sekundy.


Pokaż komentarze

Czy wiesz co zawiera Coca Cola?

65
Czy wiesz co zawiera Coca Cola?
Jedna porcja Coca-Coli (250 ml) zawiera 26,5 g cukru, mniej więcej tyle samo ile zawiera taka sama ilość soku jabłkowego lub pomarańczowego dostępnego w sklepach. Taka dawka przyjmowana raz na jakiś czas nie wpływa negatywnie na zdrowie, inaczej sytuacja wygląda w przypadku nadużywania tego napoju. Skutki uzależniania od Coca-Coli mogą być bardzo poważne, przekonał się o tym 25 letni Australijczyk, który w wyniku próchnicy stracił wszystkie zęby. Pomimo ostrzeżeń ze strony dentystów nie zmienił swoich nawyków i nadal spożywa 8 litrów napoju dziennie. Okazuje się, że nadużywanie Coca-Coli może prowadzić do bardziej tragicznych skutków, znany jest bowiem śmiertelny przypadek jej przedawkowania. Pewna 30 letnia kobieta, która podobnie jak wspomniany wcześniej Australijczyk nadużywała tego napoju, pijąc nawet 10 litrów dziennie, zmarła w wyniku zatrzymania krążenia. Podczas sekcji zwłok lekarze stwierdzili, że cola znacznie przyczyniła się do jej śmierci.


Pokaż komentarze

Czy wiesz że plastikowe butelki sprawcą nadwagi?

66
Czy wiesz że plastikowe butelki sprawcą nadwagi?
Czy spożywanie napojów z plastikowych butelek może spowodować nadwagę? Okazuje się, że tak – bisfenol A jest używany do powlekania plastikowych pojemników i butelek, a substancja ta zmniejsza wydzielanie adiponektyny, czyli hormonu odpowiedzialnego za ochronę organizmu przed takimi zagrożeniami jak nadciśnienie czy nieprawidłowy poziom cukru lub nadwaga. Jeśli spożyty pokarm, który “przesiąkł” bisfenolem A dostanie się do obiegu – dezorientuje nasz organizm, co skutkuje tym, że mózg przestaje rozpoznawać, które produkty są dla nas zdrowe a które nie, stąd też bardzo łatwo o nawagę, cukrzycę lub inne choroby.


Pokaż komentarze

Czy wiesz skąd się wzięła nazwa muchomora?

64
Czy wiesz skąd się wzięła nazwa muchomora?
Muchomor oznacza dosłownie umór much, a swoją nazwę zawdzięcza śmiertelnemu koktajlowi, który kiedyś służył za środek owadobójczy. Jego podstawowym składnikiem było posłodzone mleko, mające zadanie przyciągać wszelkiego rodzaju owady, lecz w szczególności muchy, natomiast sekretnym dodatkiem był drobno posiekany grzyb, którego właściwości trujące zabijały uciążliwe owady. Zawarte w nim substancje takie jak muskaryna, kwas ibotenowy czy muscymol skutecznie wysyłały muchy na tamten świat, zdobywając jednocześnie nazwę – muchomor. Do dnia dzisiejszego natomiast można spotkać dania, których głównym składnikiem jest ten czerwony grzyb, jednak uważa się, że spożywanie takich posiłków to jak igranie z ogniem – nigdy nie wiadomo bowiem w których częściach muchomora znajduje się trucizna.


Pokaż komentarze

9 listopad - Światowy Dzień Gry Wstępnej

71
9 listopad - Światowy Dzień Gry Wstępnej
Gra wstępna czyli preludium odpowiedzialnego współżycia.Gra zmysłów, namiętności i pożądania.Każdy dzień może być wyjątkowy, ale Światowy Dzień Gry Wstępnej to dopiero okazja do... szaleństwa i odkrywania nowych doznań. 9 listopada, może stać się dniem spełniania Waszych marzeń seksualnych, pamiętajcie jednak o antykoncepcji.

Pokaż komentarze

Czy wiesz że możesz wziąć kredyt bez zobowiązań?

70
Czy wiesz że możesz wziąć kredyt bez zobowiązań?
Grameen Bank to założona przez Muhammada Yunusa instytucja finansowa przyznająca tzw. mikrokredyty najbiedniejszym mieszkańcom krajów rozwijających się. Projekt ten został uruchomiony we wsi Jobra w Bangladeszu w roku 1976 a do tej pory rozwinął się posiadając obecnie sieć 2,5 tysiąca filii na terenie 80 tysięcy miejscowości na terenie tego kraju. Muhammad Yunus definiuje „mikrokredyt” jako kredyt, którego udzielenia nie można odmówić z powodu wysokiego zaawansowania biedy danego człowieka. Nie jest udzielany w oparciu o pisemne umowy, procedury prawne czy zabezpieczenia a jedynym kluczem przy jego udzielaniu jest zaufanie. Grameen Bank przez 30 lat pomógł wyjść ze skrajnej biedy ponad 150 milionom ludzi. Ciekawostką jest fakt, że aż 97% pożyczkobiorców stanowią kobiety.


Pokaż komentarze

Zdjęcie największej gwiazdy

66
Zdjęcie największej gwiazdy
Naukowcom udało się wykonać zdjęcie największej planecie jaką odkryto do tej pory. „Kappa Andromedae b” jest niemal tak wielka jak pobliskie gwiazdy. Planeta ta okrąża gwiazdę Kappa Andromedae, a jej masa została oszacowana na 12,8 razy większą od masy Jowisza. Umowną granicę do „zostania” gwiazdą, Kappa Andromedae b niemal osiągnęła - teoretyczną granicą poza którą może rozpocząć się fuzja deuteru, a więc cechy charakterystycznej dla gwiazd, czyli produkcji ciepła, wynosi 13 mas Jowisza. „Istnienie tego obiektu dowodzi, że gwiazdy tak duże jak Kappa Andromedae, o masie 2,5-krotnie większej od masy Słońca, mogą posiadać wielkie planety” - stwierdził Joseph Carson z Instytutu Maksa Plancka.

Pokaż komentarze