Magda Magda
Dołączył dnia:
1442 Strona główna
220 poczekalnia
Zdjęcia użytkownika Magda

Test na krótkowzroczność

256
Test na krótkowzroczność
Jeśli jesteś krótkowidzem, powinieneś na tym obrazku zobaczyć Marylin Monroe, jeśli zamiast niej widzisz Alberta Einsteina oddal się od komputera na kilka metrów.

Pokaż komentarze

Czy wiesz, że w 1963 roku miała miejsce największa katastrofa tamy wodnej?

225
Czy wiesz, że w 1963 roku miała miejsce największa katastrofa tamy wodnej?
A wydarzyło się to na Zaporze Vajont w Dolomitach w regionie Friuli-Wenecja Julijska w północnych Włoszech. Wybudowana w latach 1956-61 na rzece Vajont, dopływie Piawy.

9 października 1963 r. o godzinie 22.39 doszło do katastrofy. Z namokniętego wodą zbocza Monte Toc, na szerokości blisko 3 km, do zbiornika powyżej zapory zjechało z prędkością 110 km/h 240-270 mln m³ skał, ziemi, drzew. Przy wysokim stanie wody w zbiorniku spowodowało to jej spiętrzenie i powstanie dwóch fal powodziowych. Jedna zniszczyła szereg przysiółków na zboczach po przeciwnej stronie zbiornika i powyżej niego. Druga przelała się przez koronę zapory. W wyniku tego powstała fala 70-metrowej wysokości, która pędząc wąską doliną poniżej zapory z prędkością blisko 100 km/h zrównała z powierzchnią ziemi miejscowości Pirago, Rivalta, Villanova, Faè i położoną u wylotu doliny Vajont miejscowość Longarone, zabijając 1909 osób

Pokaż komentarze