biol biol
Dołączył dnia:
3 Strona główna
19 poczekalnia
Zdjęcia użytkownika biol

Chciała zrobić matce niespodziankę i wyrzuciła materac warty milion dolarów ...

200
Chciała zrobić matce niespodziankę i wyrzuciła materac warty milion dolarów ...
Zrobiła mamie niespodziankę, kupiła jej nowy materac. Stary wylądował na śmietniku. 

Mieszkanka Tel Awiwu nie wiedziała, że starsza pani ukryła w nim oszczędności całego życia. Rozpoczęły się gorączkowe poszukiwania utraconej fortuny. 

Kiedy kobiety zorientowały się w sytuacji i młodsza - ujawniono tylko jej imię, Anat - pobiegła na śmietnik, materaca już nie było - donoszą w środę izraelskie media. Poszukiwania na trzech różnych wysypiskach śmieci też okazały się bezowocne. 

Śmieciarze zapewniają, że robią, co w ich mocy, by pomóc w odnalezieniu materaca z pieniędzmi. Zaostrzono środki bezpieczeństwa wokół wysypisk śmieci, aby nie dopuścić nieuprawnionych "poszukiwaczy skarbów". 

Mimo wszystko Anat stara się nie tracić nerwów. Mediom powiedziała, że trzeba "zachować umiar i dziękować Bogu zarówno za to, co dobre, jak i za to, co złe". Jej matka nie komentuje sprawy. 

Pokaż komentarze

Czy wiesz dlaczego na piwie powstaje biała piana?

201
Czy wiesz dlaczego na piwie powstaje biała piana?
Wlewając piwo do szklanki, na jego powierzchni tworzy się warstwa białej piany. Dlaczego piana jest białego koloru skoro piwo jest ciemne? Wszystko przez zjawisko rozpraszania Miego.

Pianę z piwa, w odróżnieniu od piany kąpielowej, która składa się z wielu połączonych ze sobą bąbelków, tworzy wiele sferycznych pęcherzyków jednakowej wielkości, średnicy ok. 0,1 do 0,2 mm. Gdyby przyjrzeć się kroplom piany, na jej obrzeżach tworzą się pojedyncze pęcherzyki, które działają jak maleńkie soczewki rozpraszające.
Tak jak przejrzysta szklana kulka, której współczynnik załamania jest wyższy od współczynnika załamania otaczającego powietrza, może działać jak silne szkło powiększające, tak kuliste bąbelki powietrza w piwie rozpraszają światło, bo wypełniające je powietrze ma niższy współczynnik załamania niż otaczający je płyn. W efekcie światło padające na powierzchnię piany, przechodząc przez wiele pęcherzyków, zostaje wydajnie rozproszone w różnych kierunkach.
Do tego rozpraszania przyczyniają się również do odbicia od powierzchni pęcherzyków. Część światła powraca na powierzchnię piany, a ponieważ fale wszystkich długości ulegają rozpraszaniu w taki sam sposób, widzimy pianę jako białą. Rozpraszanie światła przez pęcherzyki piany jest podobne do rozpraszania przez kropelki wody w chmurach, które wydają się przez to białe. Taki proces rozpraszania nazywa się rozpraszaniem Miego.

Pokaż komentarze