Czy wiesz jak są obchodzone mikołajki w różnych krajach?

olek olek
343
Czy wiesz jak są obchodzone mikołajki w różnych krajach?
Do kogo Święty Mikołaj przyjdzie 6 grudnia?
W Polsce czekamy na niego 6 grudnia oraz w Wigilię Bożego Narodzenia. Ubrany jest w czerwony płaszcz, a na plecach dźwiga ogromny wór z prezentami. Zostawia je najczęściej pod poduszką po pierwszej wizycie, a pod choinką – po drugiej.

Niemieckie dzieci nazywają go świątecznym gościem – Weinachtsmann lub Der Heilige Nikolaus. Przychodzi do nich również dwa razy w roku: 6 grudnia (wkłada upominki do ustawionych przy łóżku bucików) oraz w Wigilię.

Do holenderskich dzieci (i nie tylko J) Sinter Klaas przychodzi już 15 listopada. Do Amsterdamu przypływa na małym statku, a później na siwym koniu wyrusza w objazd. Jego pomocnicy rozrzucają małe pierniczki i cukierki. I tak do 5 grudnia Sinter Klaas napełnia słodyczami buciki ustawione na parapetach okien.

W Hiszpanii Święty Mikołaj napełnia 6 grudnia puste skarpety, które wiesza się przy łóżku lub przy kominku.

Belgijski Święty Mikołaj zjawia się 5 grudnia i napełnia prezentami wystawione buty i koszyki. W zamian wokół domu wystawia się siano, marchew i ziemniaki, czyli poczęstunek dla konia, na którym przyjeżdża.

Svaty Mikulas (Czechy i Słowacja) pojawia się również 6 grudnia. Spływa po złotej nitce rozciągniętej między niebem i ziemią. Towarzyszą mu anioł i czart – zły duch.

Pokaż komentarze 0