Czy wiesz jak wyglądała historia powstania telefonu?

Magda Magda
648
Czy wiesz jak wyglądała historia powstania telefonu?
Urządzenie umożliwiające komunikację. Już starożytni Rzymianie przesyłali sygnały świetlne, używając do tego celu umieszczonych na wzgórzach luster, a inne ludy komunikowały się za pomocą ognisk i dymu. Twórca praktycznego telefonu był Amerykanin Aleksander Graham Bell. Użył on "diafragmy", czyli membrany, która drgała pod wpływem ludzkiego głosu. Umieścił ją obok elektromagnesu. Wibracje diafragmy prowadziły więc do zmian w polu magnetycznym, a w konsekwencji do zmian natężenia prądu elektrycznego. Na drugim końcu drutu prąd zamieniany był ponownie w drgania przez podobne urządzenie. W 1876 roku Bell przesłał do swojego asystenta, znajdującego się w tym samym budynku, pierwszą wiadomość telefoniczną o następującej treści: "Panie Watson, proszę tutaj przyjść. Potrzebuję pana". 

W następnych latach sieć kabli telefonicznych pokrywała już całą Amerykę Północną. Pierwsze telefony nie miały tarcz. Wszystkie rozmowy odbywały się za pośrednictwem operatora, który łączył mówiącego z żądanym numerem. Tarcze pojawiły się na początku XX wieku, umożliwiając automatyczne połączenie między niektórymi numerami. Do ulepszenia telefonu Bella oprzyczyniło się zastosowanie mikrofonu, wynalezionego w 1877 roku przez T. A. Edisona. Nad ulepszniem telefonu pracowało wielu pomniejeszych wynalazców.
Wśród Polaków warto wymienuić m. in. H. Machalskiego (telefon z mikrofonem proszkowym) oraz  J. Ochorowicza, krórego aparaty telefoniczne produkowano we Francji na szeroką skalę, zaś w Warszawie montowała je miejscowa firma "Abakanowicz i Ska" z dostarczanych z Paryża części.

W Polsce już w 1878 roku po raz pierwszy skorzystano z telefonu w Warszawie - linia łączyła cukiernię z zakładem optycznym. Wiadomo, że telefon w tamtych czasach był rzeczą ekskluzywną, a przyjemność jego posiadania  była droga. Założyli go m. in. założyli Eliza Orzeszkowa - w 1909 r. i Henryk Sienkiewicz - w 1914 r.

Pokaż komentarze 0