Czy wiesz kiedy postał człowiek?

olek olek
753
Czy wiesz kiedy postał człowiek?
Naszą wiedzę na temat pochodzenia człowieka wywodzimy z odkryć, wykopalisk i teorii naukowych. Nie wyjaśniają one wszystkiego – prawda ginie w mrokach dziejów. Odnalezione szczątki kości mogą nam jednak co nieco powiedzieć o tych, którzy byli tu przed nami.

Zanim pojawił się Homo Sapiens, gatunek do którego wszyscy należymy, Ziemię zamieszkiwali tzw. „człekokształtni”, czyli istoty o podobnej do naszej budowie. Jednym z tych gatunków był australopitek, którego szczątki odkryto w Afryce. Prawdopodobnie zabijali oni pawiany (razem z ich czaszkami znaleziono czaszki tych zwierząt) i używali prymitywnych narzędzi. Najstarsze ślady po nich pochodzą sprzed 1,5 miliona lat. Jednak w prostej linii nie pochodzimy od australopiteków. Symultanicznie rozwijali się nazywani pitekantropami osobnicy, których czaszki odnaleziono w Jawie i na terenie Pekinu. Datuje się je na ok. 500 tys. i 300 tys. lat. Pitekantropi mieli już wyprostowaną postawę i większy mózg, ale wciąż był on o 1/3 mniejszy od mózgu współczesnego człowieka.
Potomkiem pitekantropów zdają się być neandertalczycy. Ich szczątki zostały znalezione na terenie Europy Wschodniej i Azji i są datowane na 50-70 tys. lat. Neandertalczycy byli niscy (średnio ok. 140-160 cm) i krępi, używali wielu narzędzi, polowali na zwierzęta, także mamuty. Ten gatunek jako pierwszy zaczął grzebać swoich przodków, co może być dowodem na posiadanie przez nich systemu wierzeń. W grobach odnajdowano przedmioty, takie jak broń czy pierścienie. Neandertalczycy wyginęli około 10 tys. lat temu, dając jednak podstawy do ewolucji innych gatunków, jak Homo Sapiens. Nasz gatunek pochodzi z Afryki, na której terenie pierwsi Homo Sapiens stworzyli kulturę, rzeźbili, polowali. Pozostawili po sobie posążki kobiet, płaskorzeźby zwierząt, malowidła naskalne. Można powiedzieć w przenośni, że wraz ze stworzeniem sztuki powstał człowiek.

Pokaż komentarze 0