biżuteria srebrna

Czy wiesz że istnieją meble z grzybów

Magda Magda
256
Czy wiesz że istnieją meble z grzybów
Ross - artysta, wynalazca i mykolog - samouk zaczął się interesować grzybami w latach 90. XX wieku. Był wówczas szefem kuchni i hodował w domu dobrze znane także w Polsce boczniaki. Zauważył wówczas, że grzyby rosną w kierunku światła. Zaczął więc kształtować powstające twory zmieniając oświetlenie. Później zainteresowała go grzybnia, tworząca zwartą masę włókien, zwykle ukrytych pod ziemią. Grzybnia, z której wyrastają jest wytrzymała i można nią manipulować.
Reishi rośnie na różnych gatunkach drewna, jednak u Rossa w większości wypadków pożywką były trociny z czerwonego dębu. Z trocin grzyb wytwarza chitynowe włókna (chityna jest materiałem budulcowym wykorzystywanym zarówno przez grzyby, jak i owady oraz skorupiaki, tworzące z niej swój zewnętrzny szkielet).
Kiedyś rosnące meble zaatakowała zielona pleśń. Ross chciał się jej pozbyć za pomocą mieszanki wazeliny i nafty - jednak zamiast tego uzyskał owocniki w kształcie rogów, co nadało grzybom ciekawy wygląd. Przykrywając grzybnię czarną folią odcina się jej możliwość wymiany gazowej, tworząc twardą powierzchnię.
Gdy meble osiągną ostateczną formę, grzybnia jest zabijana w piecu o temperaturze 67 stopni Celsjusza, a całość powleka się biodegradowalnym lakierem.

Pokaż komentarze 0