Groźne metale ciężkie w szminkach

Magda Magda
117
Groźne metale ciężkie w szminkach
Ulubiona szminka lub błyszczyk może zawierać coś więcej niż tylko piękny kolor i blask. Naukowcy z kalifornijskiego Uniwersytetu w Berkeley odkryli, że w ponad 32 rodzajach najpopularniejszych pomadek był znacznie podwyższony poziom metali ciężkich takich jak chrom, kadm i mangan. Zwiększona ilość tych substancji w organizmie podnosi ryzyko groźnych chorób i uszkodzeń narządów takich jak nerki, wątroba czy żołądek

Naukowcy sprawdzili stężenia szkodliwych substancji w szminkach i prawdopodobieństwo dziennej ekspozycji na metale, następnie porównali to do obowiązujących norm zdrowotnych.  Okazało się, że w badanych produktach poziom chromu był podwyższony o 30%, a ołowiu o 75%.

Groźne dla organizmu substancje nie są uwzględniane na etykietach pomadek czy cieni do powiek ponieważ traktuje się je nie jako składnik, a zanieczyszczenia, które prawdopodobnie służą do intensyfikacji kolorów.

Jak ograniczyć nadmiar szkodliwych metali na co dzień? Najlepiej używać pomadek oszczędnie, aplikując je raz dziennie lub na specjalne okazje. 

Pokaż komentarze 0