biżuteria srebrna

Kocie kawiarnie

Magda Magda
104
Kocie kawiarnie
Choć z kocimi kawiarniami nieodzownie kojarzą się koty zaczepiające turystów na greckich wyspach, miejsc, w których wypić kawę można w ich towarzystwie przybywa również w europejskich stolicach. Podczas gdy w Londynie wydano zgodę na budowę takiej kociej kawiarni, w Paryżu podobny lokal przyjął już pierwszych klientów.

Kocie kawiarnie  to miejsce przeznaczone dla osób, które nie posiadają własnego kota, ponieważ np. nie pozwala im na to zapis zawarty w umowie najmu mieszkania lub zwyczajnie nie mają czasu na opiekę nad zwierzakiem. Chętnie odwiedzają je również osoby zabiegane, co po części wyjaśnia, dlaczego takie kawiarnie szczególnie popularne są w Tokio. Tam podobnych lokali działają dziesiątki. 

Kawiarnie, które zrobiły furorę w Tokio, zainspirowały Europejczyków do stworzenia podobnych miejsc.

Pomysł dotarł już do Budapesztu, Wiednia i Londynu. W angielskiej stolicy trwa właśnie budowa kociej kawiarni. Powstaje ona w Shoreditch z inicjatywy Lauren Pears, która za pośrednictwem indiegogo.com  zebrała na kawiarenkę 109 tys. funtów. Postanowiła, że kawiarnię tworzyć będzie m.in. pomieszczenie dostępne jedynie dla kotów, kuchnia, do której czworonogi nie będą miały wstępu oraz główna część, w której podejmowani będą goście.

Pomysł przywędrował także do Paryża. Jak informuje agencja AFP, we francuskiej stolicy w dzielnicy Le Marais działa kocia kawiarnia, w której między stolikami spaceruje sobie 9 kotów. Nie wszystkim przypadła jednak ona do gustu. Nie brakuje głosów, że czym innym jest kot siedzący na kanapie, czym innym skaczący po stolikach między talerzami z jedzeniem. Inni cieszą się, bo podczas pobytu w kawiarni zamiast patrzeć w ekran laptopa czy smartfona mogą podrapać kociaka.

Goście kocich kawiarni siedząc przy stoliku mają delektować się nie tylko aromatem kawy, ale przede wszystkim ukoić nerwy, głaszcząc kota. Towarzystwo czworonogów działa na znerwicowanych ludzi relaksująco. Dla właścicieli takich lokali priorytetem jest oczywiście higiena kotów. Co więcej, istotne jest też to, że zwierzaki dobierane są pod kątem charakteru. Wszak nie od dziś wiadomo, że nie każdy czworonóg lubi wiecznie głaszczących i biorących go na ręce ludzi.

Pokaż komentarze 0