Lawina widziana oczami snowboardzisty, ciekawostki o lawinach

szczeka szczeka
3300

Lawiny powstają zazwyczaj na stokach o nachyleniu od 25° do 50°. Ze stoków o większym nachyleniu śnieg zwykle zsuwa się samoistnie i nie gromadzi się. Natomiast na stokach o nachyleniu mniejszym niż 25° zachodzi tylko zjawisko pełzania czyli bardzo powolnego spływania mas śniegu pod wpływem własnego ciężaru ( z prędkością 1 – 2 cm na dobę). Jest to zjawisko zupełnie niegroźne – i dla człowieka niewyczuwalne.

 

Lawina może napierać z prędkością 300 km na godzinę, niosąc do 100 tys. metrów sześciennych śniegu. Zabiera ze sobą głazy, skały, zabudowania. 20% osób, które się z nią zderzą, ginie z powodu śmiertelnych obrażeń. Pozostałe teoretycznie mają szansę na ratunek, jeśli nie zabraknie im tlenu. Największe i najszybsze są lawiny pyłowe, które powstają bezpośrednio po obfitych opadach śniegu, zwykle sprowokowane hałasem. Obłok pyłu śnieżnego porusza się z ogromną prędkością, a efekt działania wzmacnia fala uderzeniowa, podobna do eksplozji potężnego ładunku wybuchowego. Człowiekowi, który się z nią spotka, grozi niemal natychmiastowe uduszenie, gdyż drobny pył wdziera się do płuc, zatyka je, uniemożliwiając oddychanie.

 

Aż 9 na 10 odkopanych osób w ciągu 18 minut od zasypania zostaje uratowanych. Z każdą minutą jednak szanse na przeżycie maleją. Według GOPR powyżej 18 minut pod śniegiem przeżywa do 34% ofiar. Umierają ci zasypani, którzy nie mają wolnej przestrzeni z dostępem tlenu. Po 35 minutach szanse spadają do 28%. Po dwóch godzinach zasypanych najczęściej nie udaje się już uratować.


Pokaż komentarze 0