Największy wodospad na świecie

Magda Magda
150
Największy wodospad na świecie
Salto del Angel, dokładna wysokość została ustalona w 1949 roku – ma 979 metrów i jest 11 razy większy, niż wcześniej wspominana Niagara. Znajduje się w Wenezueli, na terenie Parku Narodowego Canaima.
Został odkryty w 1933 roku przez amerykańskiego pilota Jimmy'ego Angela. Przelatywał on wówczas nad wenezuelskimi górami w celu odnalezienia złóż złota. Zamiast tego zobaczył to dzieło natury. Po 5 latach postanowił tam powrócić. Miało to miejsce 9 października 1937 roku. Na pokładzie wraz z żoną i dwoma innymi towarzyszami postanowił wylądować na samym szczycie. Po udanym lądowaniu nastąpiły nieoczekiwane wydarzenia. Koła samolotu zatonęły w błocie, uniemożliwiając ponowny start. Podróżnicy musieli zejść na dół samodzielnie, przez 11 dni przedzierali się przez niezwykle trudny teren, aż w końcu dotarli do najbliższej osady Kamarata. El Rio Caroni – tak nazywa się jednopłatowiec Jimmy’ego, którym dotarł do celu – pozostał na górze do 1970 roku. Następnie został przeniesiony do muzeum lotnictwa w Maracaibo, w którym można go podziwiać do dziś.
Ze względu na lokację wodospadu, dotarcie do niego jest niezwykle skomplikowaną sprawą. Istnieją jednak dwa sposoby. Pierwszym z nich jest łódka, którą można kursować jedynie w porze deszczowej, od czerwca do grudnia. Później poziom wód jest zbyt niski, aby tego dokonać. Drugim, łatwiejszym i najwygodniejszym sposobem jest samolot.

Pokaż komentarze 0