Trójkolorowe koty są zawsze płci żeńskiej

Magda Magda
429
Trójkolorowe koty są zawsze płci żeńskiej
Rzeczywiście biało-czarno-rude koty o prostokątnym ubarwieniu zwanym kaliko, nazywane czasem kotami szczęścia oraz inne o umaszczeniu szylkretowym (tzw. czarno-rudo-kremowe) są zawsze albo prawie zawsze samicami. Odpowiadają za to geny decydując e o kolorze kociego futerka. 
Kolorowe plamy powstają, gdy chromosom zawiera gen dla koloru pomarańczowego (rudego) oraz gen przeciwny dla koloru pomarańczowego (czarnego). Wtedy między nimi dochodzi do konkurencji i w niektórych częściach futra zwycięża pierwszy z nich, a w niektórych drugi (w rejonach białych lub kremowych zaś zwycięża trzeci gen, umiejscowiony na innym chromosomie). Gen pomarańczowy (rudy) jest jednak częścią chromosomu płciowego X, występującego w parze tylko u samic. Samce mają jeden chromosom X i jeden Y. Ostatni nie nosi żadnej informacji o kolorze, dlatego u kocurów nie dochodzi do tego malowniczego konfliktu.
Jeden na 3000 kocurów ma jednak o jeden chromosom X za dużo - mianowicie dwa chromosomy X i jeden Y. W takim przypadku kocur faktycznie może być szylkretowy, lecz równocześnie jest bezpłodny.
Nadto u kotów występują też chimery powstające przez połączenie dwóch embrionów. Chimery składają się z mieszaniny komórek męskich i żeńskich. W ten sposób - jako bardzo rzadki kaprys - mogą powstać nawet płodne kocury o żeńskim umarszczeniu sierści.

Pokaż komentarze 0