olek olek
Dołączył dnia:
4211 Strona główna
687 poczekalnia
Zdjęcia użytkownika olek

Czy wiesz że okazywanie świątecznego nastroju w Bostonie w latach 1659-1681 mogło kosztować mandat w wysokości 5 szylingów?

305
Czy wiesz że okazywanie świątecznego nastroju w Bostonie w latach 1659-1681 mogło kosztować mandat w wysokości 5 szylingów?
W brytyjskich koloniach w Ameryce Północnej, Boże Narodzenie było bowiem nielegalne. W Ameryce po Wojnie Rewolucyjnej (lata 1775-1783), Kongres nie miał nawet w tym dniu wolnego. Dopiero po około stu latach ustanowił Boże Narodzenie jako święto narodowe. 

Pokaż komentarze

Czy wiesz że Jezus raczej nie urodził się zimą?

323
Czy wiesz że Jezus raczej nie urodził się zimą?
Biblia nie podaje dokładnej daty urodzin Jezusa Chrystusa. Wielu historyków jest zgodnych, że narodziny Syna Bożego prawdopodobnie miały miejsce wiosną.
Stąd wzięły się w Biblii opisy pastuszków pasących swoje trzody. Data 25 grudnia została ustalona w IV w n.e., kiedy papież Juliusz I postanowił uznać urodziny Jezusa jako oficjalne święto. - Nie tylko dokładny dzień i miesiąc budzą wątpliwości. Niektórzy badacze obliczyli, że Jezus mógł się de facto urodzić nawet pięć lat wcześniej, niż jest to przyjęte – mówi ojciec Jarosław Głodek, dominikanin. Co ciekawe, oficjalna data Bożego Narodzenia zbiega się z pogańskim festiwalem o nazwie Saturnalia.

Pokaż komentarze

Ciekawostki o choince

470
Ciekawostki o choince

Nie ma chyba takiego domu, w którym nie dekorowano by choinki. To zajęcie jest prawdziwą frajdą dla małych i dużych i należy do najwcześniejszych bożonarodzeniowych zwyczajów. Pochodzi z XVIII wieku, kiedy dekorowano przyniesiony do domu, ścięty wierzchołek sosny ręcznie zrobionymi łańcuchami, jabłkami itp. i wieszano go przy suficie domostwa. Gałąź ta miała chronić dom przed złymi duchami i przynosić dobrobyt.

Kościół początkowo nie był przychylny temu obrzędowi, ostatecznie jednak zaakceptowano drzewko jako symbol biblijnego drzewa dobra i zła. Stąd właśnie powinno się je dekorować w Wigilię – imieniny Adama i Ewy. Pod żadnym pozorem nie mogło zabraknąć na nim jabłka, które jest symbolem zdrowia.

Nawet ozdoby maja tu swoje znaczenie – łańcuchy symbolizują węża kusiciela pierwszych ludzi, gwiazda na szczycie obrazuje gwiazdę betlejemską, która prowadziła trzech króli do Dzieciątka, świecące lampki miały ogrzewać przychodzące w nocy dusze naszych najbliższych.


Pokaż komentarze

Ciekawostki o dzieleniu się opłatkiem

413
Ciekawostki o dzieleniu się opłatkiem

Przed rozpoczęciem wigilijnej wieczerzy trzeba było podzielić się opłatkiem (obecnie nadal kultywuje się ten zwyczaj). Słowo opłatek pochodzi z łaciny – oblatum - i oznacza ofiarowanie, dar ofiarny. Dawnej składano ofiary bóstwom, bożkom, by uchroniły domostwo przed złymi siłami, piorunami i innymi nieszczęśliwymi wypadkami. Dziś przy łamaniu się opłatkiem składamy sobie głównie życzenia świąteczne i noworoczne.

W dawnych czasach opłatek miał postać kolorowego bloczku, niezwykle zdobionego. Wypiekano go w domu. Dziś jest on przeważnie biały, z delikatnie wygrawerowanymi motywami religijnymi.


Pokaż komentarze

Czy wiesz że w Alpach otwarto najdłuższy tunel na Świecie?

438
Czy wiesz że w Alpach otwarto najdłuższy tunel na Świecie?

Otwarto najdłuższy obecnie na świecie tunel kolejowy pod masywem Gottharda w Alpach. Obie nitki tunelu mają po 57 km, a jego budowa pozwoli na zmniejszenie ruchu tranzytowego zalewającego Alpy, a także skrócenie czasu przejazdu pociągów między Zurychem a Mediolanem o blisko połowę.

 

To najdłuższy i przy tym najgłębiej położony tunel górski na świecie. Prawdopodobnie także najdroższy, jego budowa kosztowała ponad 12 mld franków szwajcarskich, czyli ponad 50 mld zł. Dla porównania: otwarty w kwietniu tunel pod Martwą Wisłą w Gdańsku ma 1,4 km długości i kosztował 885 mln zł.

 

Nowa linia biegnąca pod masywem Przełęczy Świętego Gotarda skróci czas przejazdu między Bazyleą a Mediolanem z 5 godz. 20 min do 3 godz. 30 min, a czas przejazdu między Zurychem a Mediolanem skróci się niemal o połowę (wcześniej: 4 godz. 10 min, po otwarciu tunelu 2 godz. 35 min)

 

 


Pokaż komentarze