olek olek
Dołączył dnia:
4211 Strona główna
687 poczekalnia
Zdjęcia użytkownika olek

Czy wiesz że w Teksasie jedyną dopuszczalną pozycją była pozycja misjonarska?

146
Czy wiesz że w Teksasie jedyną dopuszczalną pozycją była pozycja misjonarska?
Niektóre stany USA od początku słynęły z dużej powściągliwości w sferze obyczajów. Wiele z nich jest znanych z tego do dzisiaj, jak choćby Teksas. Do 2003 roku nie można tam było uprawiać seksu analnego i oralnego, a także utrzymywać stosunków homoseksualnych. Ponadto zakazano odbywania stosunków płciowych przy włączonym świetle, a jedyną pozycją seksualną, jaką dopuszczono, była pozycja misjonarska. 

Niektóre z tych zakazów, trochę zapomniane, mogą funkcjonować do dziś. Jednak obecnie nikt ich już nie przestrzega. Dzisiaj nie grozi mandat za złamanie wierności małżeńskiej, co do niedawna miało jeszcze miejsce w stanie Wirginia.

Pokaż komentarze

Co wiesz o drinku Mai Tai?

138
Co wiesz o drinku Mai Tai?
Po tajsku Mai Tai oznacza po prostu "dobry". To orzeźwiający koktajl alkoholowy przyrządzany na bazie rumu, soku pomarańczowego, ananasowego, limonki i kruszonego lodu. O to, kto pierwszy stworzył jego recepturę (1933 lub 1944 r.) toczyły boje dwie kalifornijskie restauracje, a raczej ich założyciele - Victor Jules Bergeron junior z Trader Vic's oraz Donn Beach z Don the Beachcomber. Specjalizowali się w egzotycznej, polinezyjskiej kuchni.

Pokaż komentarze

Promieniowanie wokół nas

164
Promieniowanie wokół nas
- promieniowanie kosmiczne, które jest tym większe, im cieńsza jest warstwa atmosfery chroniącej nas przed promieniowaniem gwiazd – a więc im wyżej się znajdujemy. Np. w Zakopanem dawka roczna od promieniowania kosmicznego jest o 50% większa niż w Gdańsku. Moc tej dawki na poziomie morza wynosi 0,28 mSv/rok
- promieniowanie gleby, w której znajdują się pierwiastki radioaktywne, rozpadające się powoli przez miliony lat, odkąd powstała Ziemia, średnio 0,36 mSv/rok
- promieniowanie radonu i jego produktów rozpadu, bardzo zmienne w zależności od składu gleby, średnio na Ziemi równe 1,27 mS/rok
- promieniowanie pierwiastków radioaktywnych, które człowiek wchłania z pożywieniem i piciem, takich jak potas-40, czy rubid. Wskutek tego nasze własne ciała promieniują, a także promieniują inne osoby obok nas. Dawka z tych źródeł wewnętrznych w naszych organizmach wynosi 0,33 mSv/rok[11].

Pokaż komentarze

Czy wiedzieliście, że mięso, które kupujecie, zawiera "klej do mięsa"?

177
Czy wiedzieliście, że mięso, które kupujecie, zawiera "klej do mięsa"?
Nie ma obowiązku umieszczania tego na etykiecie - ponieważ, od strony formalnej, nie używa się tego do produkcji mięsa. Niewidoczny klej pozwala rzeźnikom łączyć resztki i odpady w coś, co wygląda jak kawałki mięsa pierwszorzędnej jakości, i sprzedawać również za pierwszorzędną cenę. Producenci zapewniają, że "klejenie" mięsa nie zagraża zdrowiu konsumenta, jednak na filmie widzimy, że pracownik, który demonstruje sposób użycia "kleju" nosi maskę, bo - jak mówi - "jest to niebezpieczne".

Pokaż komentarze

W jakim miejscu nie wolno jeść na mieście (na schodach np.)?

185
W jakim miejscu nie wolno jeść na mieście (na schodach np.)?
W Rzymie rozporządzenie stanowi, że nie wolno "biwakować", czyli jeść prowiantu, siedząc na schodach i w pobliżu zabytków. W Wenecji prawo zakazuje karmienia gołębi i chodzenia po historycznym centrum w "niewłaściwym" stroju. 

Pokaż komentarze

Gdzie nie wolno budować zamków z piasku

176
Gdzie nie wolno budować zamków z piasku
Eraclea to włoski kurort nad Adriatykiem, w regionie Wenecja Euganejska. Co roku jest oblegany przez turystów, których kuszą kilometry plaż. Podczas wypoczynku na jednej z nich lepiej nie budować zamków z piasku ani nie kopać dołów. Zostało to uznane za niebezpieczne i uciążliwe dla innych plażowiczów i jest tu zakazane. 

Pokaż komentarze