olek olek
Dołączył dnia:
4211 Strona główna
687 poczekalnia
Zdjęcia użytkownika olek

Nowe fotoradary

229
Nowe fotoradary

Pokaż komentarze

Ślimak ślimak ...

181
Ślimak ślimak ...
Ślimak ogrodowy ewoluował z morskiego 600 milionów lat temu 

Niektóre ślimaki żyją nawet do 15 lat 

Ślimaki nie słyszą, a zmysł wzroku mają bardzo słaby. Szukając jedzenia kierują się głównie zmysłem dotyku i powonienia 

Ślimaki ogrodowe oddychają płucami 

Masa mózgu ślimaka stanowi około 0,015 % masy jego ciała 

Ślimaki są rozdzielnopłciowe lub dwupłciowe, ale zawsze łączą się w pary 

Rekordy zjadania ślimaków padają we Francji – zjada się 30.000 ton rocznie 

Ślimaki mają właściwości afrodyzjaka 

Ślimak burgundzki od pewnego czasu pochodzi z Polski, Węgier, Czech i Rumunii 

Mięso ślimaków jest lekarstwem na wszelkie bóle żołądka, starożytni Rzymianie wykorzystywali mięso ślimaków do leczenia oparzeń 

W Polsce występuje 229 gatunków ślimaków 

W naszym klimacie ślimaki te spotyka się od marca do października. Zimę "przesypiają" w kryjówkach pod kamieniami lub w starych pniakach. 

Seria 41 przewierconych muszli ślimaków odnaleziona w południowoafrykańskiej jaskini Blombos to, zdaniem archeologów, najstarsza biżuteria, jaką do tej pory odnaleziono 

Wszystkie ślimaki świata mają z reguły muszle skręcone w prawo. Zdarzają się jednak wyjątki - w Indiach ślimaki o muszli skręconej w lewo uważa się za święte 

Muszle niektórych gatunków ślimaków służyły kiedyś jako monety w handlu między ludnością zamieszkującą obszary nad Oceanem Indyjskim 

Kilka lat temu ślimaki wstrzymały ruch lotniczy w Nicei. Setki tysięcy ślimaków, które wypełzły na płytę lotniska w Nicei sprawiły, że przez pięć godzin jeden z dwóch pasów startowych nie przyjmował samolotów. Plagę ślimaków wykryto podczas rutynowej kontroli pasa. Najprawdopodobniej mięczaki przedostały się w nocy na betonową nawierzchnię, uciekając przed ulewnym deszczem. Ślimaczy śluz, którym pokryty był trzykilometrowy pas, uniemożliwiał starty i lądowania. Nieproszonych gości pozamiatano, a pas umyto. Zebrano wtedy pięć metrów sześciennych ślimaków.

Pokaż komentarze

Podwodna restauracja na Malediwach

180
Podwodna restauracja na Malediwach
Pierwsza na świecie podwodna restauracja, położona poniżej poziomu morza, znajduje się na Malediwach. Maldives Rangali Island to niezwykle urokliwe miejsce, otoczone żywą rafą koralową. 

Stworzenie tego niezwykłego miejsca kosztowało prawie 5 milionów dolarów. Ściany i dach restauracji wykonane są z przezroczystego akrylu, rozciągającego się w kształcie łuku, a całość przypomina sporej wielkości akwarium. Konstrukcja ta daje odwiedzającym możliwość podziwiania bogactwa i piękna podwodnego świata.

Gwarancją na spokojne spożywanie posiłku jest zakaz wstępu dla dzieci poniżej 12 roku życia. Lokal cieszy się dużym uznaniem, między innymi z powodu serwowanych tutaj dań kuchni fusion, dlatego też zaleca się dokonywanie rezerwacji co najmniej na dwa tygodnie przed planowanym pobytem. Średni koszt posiłku to 150-250 dolarów.

Pokaż komentarze

Czas relaksu

176
Czas relaksu

Pokaż komentarze

Czy wiesz, że naukowcy wpadli na trop drugiej Ziemi?

223
Czy wiesz, że naukowcy wpadli na trop drugiej Ziemi?
Wyniki badań słabych czerwonych gwiazd, zwanych przez astronomów czerwonymi karłami, sugerują, że najbliższa planeta pozasłoneczna zbliżona rozmiarem do Ziemi może znajdować się 13 lat świetlnych od nas.

Korzystając z publicznie dostępnych danych z kosmicznego teleskopu Keplera astronomowie z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics dokonali analiz statystycznych, z których wynika, że 6 procent czerwonych karłów posiada planety o wielkości Ziemi na orbitach w tzw. strefach nadających się do zamieszkania, czyli w obszarach wokół gwiazd, w których woda może występować w stanie ciekłym na powierzchni planety.

- Wydawało się, że będzie trzeba szukać w olbrzymich odległościach, aby znaleźć planetę podobną do Ziemi. Okazuje się jednak, że prawdopodobnie czeka na dostrzeżenie w naszym sąsiedztwie.

Źródło onet.pl

Pokaż komentarze

Manewry wojskowe :)

222
Manewry wojskowe :)

Pokaż komentarze