olek olek
Dołączył dnia:
4211 Strona główna
687 poczekalnia
Zdjęcia użytkownika olek

Czy wiesz, że najdłuższe schody na świecie znajdują się w Szwajcarii?

293
Czy wiesz, że najdłuższe schody na świecie znajdują się w Szwajcarii?
Ich początek znajduje się na dolnej stacji kolejki na wysokości 693 m n.p.m., a koniec, czyli meta - na górnej stacji, na wysokości 2362 m n.p.m.

Są to schody pnące się wzdłuż kolejki linowej na górę Niesen. Liczą 11674 stopni. Raz w roku organizowane są na nich wyścigi - ostatnim zwycięzcą był zawodnik który pokonał je w 2 godziny i 2 minuty, co oznaczała, że pokonywał średnio 3 stopnie na sekundę.

Pokaż komentarze

Czy wiesz, że jeden z biskupów krakowskich sprowadzał na dwór prostytutki?

236
Czy wiesz, że jeden z biskupów krakowskich sprowadzał na dwór prostytutki?
Krakowski biskup Andrzej Zebrzydowski słynął z kontrowersyjnych zachowań, zupełnie nie licujących z powagą urzędu jaki sprawował. Istnieje wiele przekazów świadków tamtych czasów, że biskup Zebrzydowski zapraszał na swój dwór panny lekkich obyczajów i prowadził nieprzyzwoicie wystawne życie.

Był to Andrzej Zebrzydowski, pełniący funkcję biskupa krakowskiego w latach 60-tych XVI wieku. Duchowny ten absolutnie nie przejmował się postami, swoją wysoką funkcję kościelną po prostu kupił, a i nie gardził towarzystwem kobiet lekkich obyczajów. Dodatkowo nakładał niesprawiedliwie wysokie podatki na mieszkańców dóbr biskupich co pozwalało mu prowadzić wystawne życie, a i co nieco odłożyć dla przyszłych pokoleń Zebrzydowskich. Wielkie kontrowersje budziły też u współczesnych sposoby walki biskupa z reformacją. W jego wydaniu polegała ona na porwaniach kalwinistów lub zmuszaniu opornych do... zjadania protestanckich traktatów. Najlepiej jego stosunek do religii pokazuje przypisywane mu powiedzenie: "Wierz sobie w kozła, jeśli chcesz, bylebyś dziesięcinę płacił."

Pokaż komentarze

Czy wiesz, że Tomasz Edison spędził w szkole zaledwie 3 miesiące?

221
Czy wiesz, że Tomasz Edison spędził w szkole zaledwie 3 miesiące?
Jeden z najbardziej znanych i twórczych wynalazców na świecie, Tomasz Edison, został uznany w szkole za mało inteligentnego nieuka i został wyrzucony po trzech miesiącach.

Jeden z najwybitniejszych wynalazców w historii został uznany przez nauczyciela za opóźnionego w rozwoju. Nie przeszkodziło mu to jednak w dalszej, samodzielnej już edukacji i opatentowaniu ponad tysiąca odrębnych wynalazków do których poza żarówką należą m.in. fonograf, powielacz, elektryczna maszyna do liczenia głosów czy akumulator. 

Pokaż komentarze

Czy wiesz, że połowa mieszkańców miasta Coober Pedy mieszka pod ziemią?

259
Czy wiesz, że połowa mieszkańców miasta Coober Pedy mieszka pod ziemią?
Czy dziś istnieją jeszcze jaskiniowcy? W australijskim mieście Coober Pedy połowa mieszkańców mieszka jak Flinstonowie tylko, że pod ziemią! Wydrążone w skałach domy dają schronienie przed czterdziestostopniowym upałem.

Miasto to położone jest w południowej części Australii i słynie z wydobywania opalu. 95% światowej dostawy tego kamienia pochodzi właśnie z Coober Pedy. Miasto to zamieszkuje 3 500 osób, z czego połowa żyje pod ziemią i to dosłownie. Domy są bowiem wydrążonymi jaskiniami, w których poustawiano łóżka, sprzęt AGD i normalne meble. Takie mieszkania pozwalają żyć komfortowo, gdy na powierzchni temperatura powietrza przekracza 40 stopni Celsiusza. Pewnym problemem są tylko nierówne ściany.


Pokaż komentarze

Czy wiesz, że Mona Lisa była mężczyzną?

228
Czy wiesz, że Mona Lisa była mężczyzną?
Według badaczy życia Leonarda da Vinci istnieje sporo poszlak, że był on homoseksualistą. Jednym z kochanków miał być jego uczeń, Giacomo Caprotti, który dzięki swojej urodzie był wykorzystywany przez mistrza jako model. Nie inaczej miało być z portretem Mony Lisy - według badaczy można przypuszczać, że twarz Mony Lisy ma rysy Caprottiego.


Giacomo Caprotti pochodził z ubogiej rolniczej rodziny. W wieku 10 lat trafił pod opiekę Leonarda da Vinci stając się jego uczniem. Ponieważ chłopiec był wyjątkowo niesforny, Leonardo nazywał go Salai, czyli diabełek. Wśród zapisków Leonarda znalazło się sporo wzmianek o małym "złodziejaszku, kłamcy, uparciuchu i łasuchu". Mimo złego sprawowania, Caprotti towarzyszył Leonardowi przez całe życie. Uczył się od mistrza malarstwa ale służył mu także jako model. Giacomo Caprotti mógł zostać sportretowany pod postacią Mony Lisy. Według badaczy istnieje duże podobieństwo słynnego portretu da Vinciego do portretu Monna Veny, zwanej popularnie Giocondą Nagą, pędzla Caprottiego. Monna Venna jest androgenicznym sobowtórem Mony Lisy. Zresztą oceńcie sami (na zdjęciu Monna Vena).

Pokaż komentarze

Czy wiesz, że katastrofa Titanica została opisana wcześniej w książce?

243
Czy wiesz, że katastrofa Titanica została opisana wcześniej w książce?
Amerykański pisarz i wynalazca peryskopu Morgan Robertson przewidział katastrofę Titanica. W swojej książce "Futility", znanej także jako "The Wreck of the Titan", opublikowanej 4 lata przed katastrofą transatlantyku, opisał z uderzającym podobieństwem do prawdziwej historii, wypadek statku Titan.

Powieść Morgana Robertsona "Futility", znana także jako "The Wreck of the Titan" opowiada o potężnym okręcie pasażerskim zbudowanym w Anglii, nazwanym "Titan". Statek uważany jest za niezatapialny i nie ma na nim wystarczającej ilości łodzi ratunkowych. Titan zarówno jak Titanic   wypłynął w swój dziewiczy rejs z Southampton i przewoził 3000 osób. W czasie jego trzeciej podróży w kwietniu, uderza w górę lodową i tonie na północnym Atlantyku. Podobieństwo do katastrofy Titanica jest uderzające. W 1912 Robertson opublikował drugą wersję swojej książki, zmieniając nieco jej treść, aby jeszcze bardziej upodobnić opisaną tam tragedię do tego, co wydarzyło się naprawdę. Jakby tego było mało, w kwietniu 1935 roku węglowiec "Titanian" omal nie zatonął w zderzeniu z górą lodową w pobliżu miejsca, gdzie wcześniej doszło do katastrofy "Titanica".

Pokaż komentarze

Czy wiesz, że najdroższym filmem wszech czasów jest "Avatar"?

240
Czy wiesz, że najdroższym filmem wszech czasów jest "Avatar"?
Najdroższym do tej pory zrealizowanym filmem jest "Avatar" Jamesa Camerona. Koszt produkcji pochłonął 500 mln dolarów.

"Avatar" pobił pod względem kosztów produkcji trzecią część "Piratów z Karaibów" ("Na krańcu świata"), która kosztowała 300 mln dolarów. W pierwszej piątce najdroższych filmów świata znalazł się także "Superman: Powrót" z budżetem 270 mln dolarów, "Spider-Man 3" – 258 mln dolarów i "Harry Potter i Książę Półkrwi" – 250 mln dolarów.

Pokaż komentarze