olek olek
Dołączył dnia:
4211 Strona główna
687 poczekalnia
Zdjęcia użytkownika olek

Czy wiesz które miasto leży najwyżej na świecie?

200
Czy wiesz które miasto leży najwyżej na świecie?
Stolica Boliwii, La Paz, jest najwyżej położonym miastem na świecie. Miasto leży na w Andach środkowych na wysokości od 3600 do 4100 m n.p.m.

La Paz to stolica i zarazem największe miasto Boliwii. Położone jest na wysokości od 3600 do 4100 m n.p.m. Rożnica poziomów między położona na dole południową częścią miasta a jego jego obrzeżem zlokalizowanym na górnym końcu kotliny, wynosi prawie 1000 metrów.

Pokaż komentarze

Czy wiesz dlaczego lód jest zimny?

193
Czy wiesz dlaczego lód jest zimny?
Gdy weźmiemy do ręki śnieżną kulkę, mamy wrażenie, że dłoń pobiera od niej zimno. Tymczasem jest na odwrót!

Lód chłodzi, pobierając ciepło z otoczenia; topniejąc, zużywa energię, tę energię z kolei pozyskuje, odbierając ciepło otoczeniu.To właśnie zjawisko wykorzystują lodówki z funkcją automatycznego rozmrażania. Wystarczy włączyć samoodszraniacz, by wyłączyć elektryczne chłodzenie. Wtedy powietrze w lodówce powoli się nagrzewa , lód w zamrażarce zaczyna się topić. Zużywa przy tym energię, którą pobiera z przestrzeni w lodówce. W efekcie podczas topnienia lodu temperatura w lodówce pozostaje niezmieniona.
Lód w zamrażalniku zamienia się w wodę, która zbiera się w specjalnym zbiorniczku. Lodówka z powrotem się włącza, a żywność pozostaje schłodzona.

Pokaż komentarze