olek olek
Dołączył dnia:
4211 Strona główna
687 poczekalnia
Zdjęcia użytkownika olek

Czy wiesz dlaczego niebo jest niebieskie?

200
Czy wiesz dlaczego niebo jest niebieskie?
Dlaczego niebo ma kolor błękitny a nie na przykład żółty lub zielony? Błękit nieba za dnia, czerwień o zachodzie słońca oraz biel chmur mają związek ze zjawiskiem rozpraszania światła zwanym zjawiskiem Rayleigha.

Kiedy obserwujemy drogę światła słonecznego, to po przebyciu czarnej przestrzeni kosmicznej trafia ono do ziemskiej atmosfery. Fale światła zderzają się z drobnymi cząsteczkami powietrza i rozbiegają się w rożnych kierunkach. Poszczególne kolory światła inaczej się przy tym zachowują. Dla długich fal (np. odpowiadających czerwieni) cząsteczki powietrza są za małe, żeby przeszkodzić im w podróży do atmosfery ziemskiej (przemierzają atmosferę praktycznie po linii prostej).
Dla krótkich fal (odpowiada im np. kolor niebieski), te same cząsteczki powietrza są za duże, żeby światło niebieskie odbijało się od nich jak kulka we Fliperze. Z naszego punktu widzenia znaczy to tyle, że światło niebieskie chaotycznie rozprasza się we wszystkich kierunkach i tworząc nad nami błękitną "sieć". Granica w zachowaniu fal jest płynna, czemu zawdzięczamy fakt, że niebo nie zawsze jest niebieskie. Np. światło żółte (długość fali pomiędzy niebieskim a czerwonym) rozprasza się, ale dosyć słabo.
W środku dnia, kiedy Słońce jest wysoko na nieboskłonie, fale mają do pokonania stosunkowo cienką warstwę atmosfery. Na tyle cienką, że jedynie niebieskie światło skutecznie się rozprasza. O zachodzie Słońca sytuacja się zmienia. Droga światła w atmosferze przed dotarciem do naszych oczu jest dłuższa, dzięki czemu również zielone i żółte promienie rozpraszają się i niebo ma cieplejszy kolor - często nawet złoty lub pomarańczowy.

Pokaż komentarze

Czy wiesz, że Japończycy również obchodzą Boże Narodzenie?

300
Czy wiesz, że Japończycy również obchodzą Boże Narodzenie?
Co prawda tylko dla 0,7% ludności Japonii, czyli mieszkających tam chrześcijan jest to święto religijne. Ale wszyscy Japończycy, bez względu na religie obchodzą Boże Narodzenie.

Japończycy mimo, że w znakomitej większości wyznają buddyzm i szintoizm obchodzą chrześcijańskie Boże Narodzenie - nazywa się u nich Gambatte. Wprawdzie Wigilia jest w Japonii zwykłym dniem pracującym, lecz od zwykłego dnia różni się jedzeniem " kurismasu keeki" (świątecznego ciasta) składającego się głównie z kremu i czekolady oraz rozdawaniem dzieciom drobnych upominków.

Pokaż komentarze

Czy wiesz, że Mark Twain wymyślił Internet?

197
Czy wiesz, że Mark Twain wymyślił Internet?
Pisarz Mark Twain słynął z dużej wyobraźni i nierzadko zdarzało się, że jego pomysły nie pozostały jedynie literacką fikcją. Twain opisał w jednej z książek narzędzie będące pierwowzorem Internetu.

W nowelce "Z londyńskiego Timesa w 1904 roku" Twain opisał telektroskop - globalną sieć, która pozwoli ludziom komunikować się nie tylko za pomocą słów, ale i obrazu, dzięki czemu kontakt między ludźmi będzie możliwy niezależnie od dystansu i miejsca na świecie. 70 lat później, w okresie "zimnej wojny" stworzono sieć bardzo podobną do tej, o której pisał Twain - Aparnet. Była to pierwsza sieć rozległa, oparta na protokole TCP/IP. Jest bezpośrednim przodkiem Internetu i istnieje do dzisiaj.

Pokaż komentarze

Czy wiesz dlaczego im ciemniejszy alkohol tym mocniejszy kac?

205
Czy wiesz dlaczego im ciemniejszy alkohol tym mocniejszy kac?
Po winie, brandy czy whisky odczuwamy mocniejszego kaca niż po wódce lub czystym etanolu. Dlaczego tak się dzieje?

Wykazano, że osoby pijące czyste alkohole na bazie etanolu, jak wódka, maja mniejszego kaca niż te które piją alkohole kolorowe. Dzieje się tak, ponieważ kolorowe alkohole posiadają więcej zanieczyszczeń w postaci innych biologicznie czynnych składników. Są to złożone związki organiczne takie jak polifenole, metanol i histamina, które powstają wraz z etanolem podczas fermentacji lub leżakowania. To w dużej mierze właśnie one odpowiadają za powstawanie kaca.
Za głównego sprawcę kaca uważa się metanol. Nasz organizm rozkłada metanol w podobny sposób jak etanol z tą jednak różnicą, że produktem końcowym etanolu jest aldehyd octowy a metanolu - formaldehyd.
Jakie to ma znaczenie dla orgazmu? Formaldehyd jest bardziej toksyczny niż aldehyd octowy i w wysokim stężeniu może prowadzić do ślepoty lub śmierci. Etanol blokuje metabolizm metanolu i być może właśnie dlatego popularna metoda zwalczania kaca "klin klinem" jest skuteczna.
Największego kaca ma się po brandy, czerwonym winie i rumie, nieco mniejszego po whisky, białym winie i dżinie, a najmniejszego po wódce i czystym etanolu.

Pokaż komentarze

Niesamowite

250
Niesamowite

Pokaż komentarze

Czy wiesz jak są obchodzone mikołajki w różnych krajach?

342
Czy wiesz jak są obchodzone mikołajki w różnych krajach?
Do kogo Święty Mikołaj przyjdzie 6 grudnia?
W Polsce czekamy na niego 6 grudnia oraz w Wigilię Bożego Narodzenia. Ubrany jest w czerwony płaszcz, a na plecach dźwiga ogromny wór z prezentami. Zostawia je najczęściej pod poduszką po pierwszej wizycie, a pod choinką – po drugiej.

Niemieckie dzieci nazywają go świątecznym gościem – Weinachtsmann lub Der Heilige Nikolaus. Przychodzi do nich również dwa razy w roku: 6 grudnia (wkłada upominki do ustawionych przy łóżku bucików) oraz w Wigilię.

Do holenderskich dzieci (i nie tylko J) Sinter Klaas przychodzi już 15 listopada. Do Amsterdamu przypływa na małym statku, a później na siwym koniu wyrusza w objazd. Jego pomocnicy rozrzucają małe pierniczki i cukierki. I tak do 5 grudnia Sinter Klaas napełnia słodyczami buciki ustawione na parapetach okien.

W Hiszpanii Święty Mikołaj napełnia 6 grudnia puste skarpety, które wiesza się przy łóżku lub przy kominku.

Belgijski Święty Mikołaj zjawia się 5 grudnia i napełnia prezentami wystawione buty i koszyki. W zamian wokół domu wystawia się siano, marchew i ziemniaki, czyli poczęstunek dla konia, na którym przyjeżdża.

Svaty Mikulas (Czechy i Słowacja) pojawia się również 6 grudnia. Spływa po złotej nitce rozciągniętej między niebem i ziemią. Towarzyszą mu anioł i czart – zły duch.

Pokaż komentarze

Ciekawostki o Św, Mikołaju :)

454
Ciekawostki o Św, Mikołaju :)
Prawdziwy Święty Mikołaj był biskupem rzymsko-katolickim. Urodził się około 270 roku na terenach obecnej Turcji, jako jedyne dziecko w zamożnej rodzinie. Od młodości wyróżniał się nie tylko pobożnością, lecz także pragnieniem niesienia pomocy ludziom biednym i żyjącym w nędzy. Po śmierci rodziców swój majątek przeznaczył na biednych. W dyskretny sposób rozdawał prezenty. Robił to tak, że nikt z obdarowanych nie domyślał się nawet, skąd pochodzą rzeczy znajdowane pod drzwiami lub wpadające przez okno. I choć w zamian dobroczyńca nie oczekiwał nawet dobrego słowa, wieść o jego szlachetnych uczynkach rozeszła się po świecie lotem błyskawicy. Wybrany na biskupa Miry podbił serca wiernych nie tylko posługą pasterską, lecz także troską o ich potrzeby materialne. Po długich latach rządów jako biskup Miry, zmarł 6 grudnia 345-352 r., dokładny rok śmierci nie jest znany. W połowie IV stulecia cesarz Justynian zbudował w Konstantynopolu świątynię ku jego czci, a kościół w Mirze, w którym go pochowano, szybko stał się celem pielgrzymek. W 1087 roku włoscy kupcy i piraci, chroniąc relikwie swego patrona przed muzułmanami, wykradli je i wywieźli do Bari w Apulii, gdzie Mikołaj stał się patronem miasta. Od czasu, gdy święty stąpał po ziemi, minęło szesnaście stuleci. Miasto, gdzie żył, nie nazywa się już Mira, lecz Demre (lub Kale). Jest tam co prawda świątynia rzymskokatolicka, stojąca w tym samym miejscu, co pierwszy kościół zbudowany ku czci Mikołaja, ale dla miejscowych nie ma już znaczenia, bo tereny dawnego cesarstwa rzymskiego należą dziś do Turcji, w której dominującą religią jest islam. O popularności św. Mikołaja jeszcze dzisiaj świadczy piękny zwyczaj przebierania ludzi za św. Mikołaja i rozdawanie dzieciom prezentów. Odbywa się to w różnych formach: Św. Mikołaj przychodzi w przebraniu biskupa do domów, przyjeżdża na saniach albo nawet jak w USA samolotem albo helikopterem. W sklepach przez cały już Adwent Mikołaje wręczają podarki dzieciom, kupione przez rodziców. Podobiznę Świętego opublikowano na znaczkach pocztowych w wielu krajach. Postać św. Mikołaja uwieczniło wielu malarzy i rzeźbiarzy. Najstarszy wizerunek św. Mikołaja można oglądać w jednym z kościołów Bejrutu.

Pokaż komentarze