olek olek
Dołączył dnia:
4146 Strona główna
752 poczekalnia
Zdjęcia użytkownika olek

Czy wiesz, że picie alkoholu w czasie ciąży pogarsza jakość plemników potomstwa?

194
Czy wiesz, że picie alkoholu w czasie ciąży pogarsza jakość plemników potomstwa?
Synowie matek, które w czasie ciąży piły alkohol mogą mieć problemy z jakością nasienia.

Jak wykazali duńscy lekarze ze szpitala uniwersyteckiego w Aarhus, matki, które w czasie ciąży wypijają 4,5 jednostki alkoholu tygodniowo, rodzą synów, którzy w 20 lat później wytwarzają o 1/3 mniej plemników w porównaniu z rówieśnikami, których matki w ciąży nie popijały. Jednostka alkoholu to 12 gramów czystego alkoholu - tyle, co w 330 mililitrach piwa, małym (120ml) kieliszku wina czy szklaneczce wódki (40 mililitrów).problemy z jakością nasienia.

Pokaż komentarze

Czy wiesz dlaczego przy obieraniu cebuli płaczemy?

216
Czy wiesz dlaczego przy obieraniu cebuli płaczemy?
Nasze organizmy są wyposażone w układ alarmujący o zagrożeniu i uruchamiający mechanizmy obronne. A z obieranej czy krojonej cebuli wydobywają się substancje potencjalnie dla nas niebezpieczne. 

Choć naukowcy nie są tego pewni, najprawdopodobniej w przedsionku nosa, drogach oddechowych i w przewodzie pokarmowym mamy ulokowane komórki nazwane chemosensorycznymi. Po związaniu odpowiedniej liczby cząsteczek zapachowych z receptorami na samodzielnej komórce chemosensorycznej, miałoby dochodzić w niej do zmian w stężeniu jonów wapnia.
To prowadzi do zachwiania poziomu ładunków elektrycznych wewnątrz komórki i poza nią, co jest równoznaczne z przepływem prądu elektrycznego odbieranym przez zakończenia włókien nerwu trójdzielnego jako zagrożenie. W rezultacie organizm odpowiada zwiększeniem wydzielania płynu przez błony śluzowe (a nawet kaszlem, czy kichaniem).

Czemu płaczesz?
Zwiększenie ilość płynu, którego głównym składnikiem jest woda, ma na celu rozcieńczenie drażniących substancji. Gdy kroisz cebulę, niszczysz jej komórki uwalniając zamknięte w nich substancje, które reagując ze sobą tworzą gaz zawierający siarkę. Gdy ten gaz zetknie się z wodą, powstaje kwas siarkowy. Jego obecność w oczach jest przyczyną ich pieczenia, a reakcją obronną organizmu jest łzawienie. 

Jak uniknąć bólu?
Możesz próbować nie wdychać gazu unoszącego się nad krojoną cebulą, a oczy zasłonić szczelnie przylegającymi do twarzy goglami. Skuteczny sposób, to także umieszczenie cebuli w wodzie, która uniemożliwi wydostawanie się gazu w kierunku Twojej twarzy. Oba nie są zbyt wygodne. Praktyczniejsze jest schłodzenie cebuli przed krojeniem, bo wtedy aktywność enzymów wydostających się z jej komórek jest mniejsza. Gaz nie dotrze do Twojej twarzy, jeśli krojąc cebulę będziesz na nią dmuchać (pomóc może wentylator). 

Pokaż komentarze

Coraz krócej uprawiamy seks!

206
Coraz krócej uprawiamy seks!
13,9 minut to średnia długość stosunku seksualnego Polaków. To ponad cztery minuty krócej niż 10 lat temu. Niemniej jednak blisko 70% Polaków deklaruje zadowolenie z życia seksualnego - wynika z badania profesora Izdebskiego i Polpharmy "Seksualność Polaków 2011" przeprowadzonego w ramach Ogólnopolskiego Programu Zdrowia Seksualnego (OPZS)

Na podstawie badania prof. Zbigniewa Izdebskiego i Polpharmy stwierdzono, że jeszcze w 2001 roku średnia długość stosunku seksualnego przekraczała 18 minut. Cztery lata później, w 2005 roku, wynosiła prawie kwadrans (14,5 minuty). Natomiast w roku ubiegłym nie osiągała 14 minut.

Od roku 2001 minęła cała dekada, zaszły zmiany w sferze społecznej, kulturalnej i obyczajowej, a co za tym idzie, zmienił się także styl życia Polaków. Żyjemy w coraz większym tempie, precyzyjnie dzielimy czas na sferę prywatną i zawodową. Wszędzie bardziej się spieszymy i wychodzi na to, że w seksie także - mówi profesor Zbigniew Izdebski ekspert Ogólnopolskiego Programu Zdrowia Seksualnego.

Krótsza średnia długość stosunku seksualnego nie przeszkadza w zaspokojeniu potrzeb seksualnych 68% mężczyzn i 67% kobiet w Polsce. Podobne wyniki odnotowano w kwestii zadowolenia z życia seksualnego. Spośród 68% mężczyzn, 27% jest bardzo zadowolonych, a 41% raczej zadowolonych. W przypadku kobiet sytuacja jest porównywalna: 27% jest bardzo zadowolona, a 40% raczej zadowolona.

 Jak wynika z badań wykonanych w ramach Ogólnopolskiego Programu Zdrowia Seksualnego do szczęścia Polakom wystarczy jeden stosunek w tygodniu - tak odpowiedziało 71% ankietowanych w wieku 15-49.

Okazuje się jednak, że Polacy częściej współżyją seksualnie w związku formalnym lub nieformalnym, niż jako single - 47% z nich deklaruje, że współżyje seksualnie 2-3 razy w tygodniu.

Deklaracje, co do częstości odbywania stosunków seksualnych 2-3 razy w tygodniu są nieco większe w grupie mężczyzn niż w grupie kobiet. Wyraźnie widać, że dla osób, które zainteresowane są systematycznym współżyciem seksualnym ze zrozumiałych względów życie w związku jest bardziej korzystne niż życie w pojedynkę.

Pokaż komentarze

237 powodów, dla których uprawiamy seks

204
237 powodów, dla których uprawiamy seks
Amerykańscy naukowcy wskazali 237 powodów, dla których uprawiamy seks.
Uczeni z University of Texas w Austin przeprowadzili dwa badania. W pierwszym poprosili ponad 400 mężczyzn i kobiet o określenie powodów, dla jakich ludzie uprawiają seks. W kolejnym zapytali ponad 1,5 tys. studentów o ich doświadczenia i podejście do tematu. Ostatecznie psycholodzy wyodrębnili cztery główne oraz 13 podrzędnych czynników tłumaczących, dlaczego ludzie idą z innymi do łóżka.

Jedną grupę stanowią powody fizyczne, takie jak potrzeba zredukowania stresu ("wydawało mi się to dobrym ćwiczeniem"), odczucie przyjemności ("to podniecające"), ulepszanie lub rozwijanie swoich doświadczeń ("czułem/czułam ciekawość w sprawie seksu") i fizyczne pożądanie partnera ("ta osoba była dobrym tancerzem").

Inne motywy mają związek z celami. Należą do nich powody utylitarne lub praktyczne ("chciałem/chciałam mieć dziecko"), status społeczny ("chciałem/chciałam być popularny/a") i zemsta ("chciałem/chciałam zarazić kogoś chorobą płciową").

Kolejna grupa to powody uczuciowe, takie jak miłość i oddanie ("chciałem/chciałam poczuć więź") i wyrażanie uczuć ("chciałem/chciałam okazać wdzięczność").

Były też przyczyny związane z poczuciem niepewności, w tym poczuciem własnej wartości ("pragnąłem/pragnęłam uwagi"), poczucia obowiązku lub nacisku ("Mój partner/partnerka nalegał/a") i zatrzymania przy sobie partnera ("chciałem/chciałam powtrzymać partnera przed skokiem w bok").

- Powody, dla których ludzie uprawiają seks, są niezwykle ważne, ale rzadko badane - zwraca uwagę Buss. Co zaskakujące, wielu naukowców zakłada, że odpowiedź jest oczywista. A jednak ludzie mają bardzo różne powody uprawiania seksu. Niektóre z nich są dość złożone i nieoczywiste.

Okazało się także, że motywacje ludzi, by uprawiać seks bywają przyziemne ("nudziłem się") i duchowe ("chciałem/chciałam być bliżej Boga"), altruistyczne ("chciałem/chciałam, aby druga osoba dobrze się czuła") po związane z manipulacją ("chciałem/chciałam awansować").

Niektórzy wyjaśniali, że uprawiali seks, aby poczuć się silniejszymi, inni - aby się poniżyć. Niektórzy chcieli zrobić wrażenie na przyjaciołach, inni - zaszkodzić wrogom ("chciałem/chciałam rozbić związek mojego rywala").

Pokaż komentarze

Złodziej, który skarży się na fałszywy zegarek ...

187
Złodziej, który skarży się na fałszywy zegarek ...
Napastnik wrócił do swojej ofiary z fałszywym Rolexem. A policja postanowiła aresztować napadniętego. Ten napad nie należał do przeciętnych. Nie każdy złodziej wraca do ofiary, aby się poskarżyć. Spokój w jednym z bolońskich parków został zakłócony w nocy. Pewnego mężczyznę obrabowano ze swojego złotego zegarka, marki Rolex. Kryminalista, który go sobie przywłaszczył, 5 minut po napadzie przybiegł z powrotem do prawowitego właściciela, aby wyładować na nim swoją złość. Wściekłość przebiegłego złodziejaszka brała się z nikłej wartości skradzionego zegarka. Nie był to oryginalny Rolex, lecz jego tania podróbka. Zegarek wrócił do okradzionego, a ten od razu udał się na policję. Wymiar sprawiedliwości wysłuchał go, i w swojej mądrości postanowił... aresztować mężczyznę za posiadanie fałszywego Rolexa. Wybredny złodziej wciąż pozostaje na wolności, a sprawiedliwości stało się zadość. Albo i nie...

Pokaż komentarze