olek olek
Dołączył dnia:
4590 Strona główna
309 poczekalnia
Zdjęcia użytkownika olek

Czy wiesz że istnieje Narodowa Loteria Bożonarodzeniowa?

139
Czy wiesz że istnieje Narodowa Loteria Bożonarodzeniowa?
Hiszpania - Narodowa Loteria Bożonarodzeniowa - Istnieje od 1812 roku to największa loteria na świecie, udziały i wygrane opiewają na miliardowe sumy. 22 grudnia przed południem odbywa się losowanie. Wygrana stanowi 70 proc. wartości sprzedanych losów.

Pokaż komentarze

Kosmiczna kolęda

150
Kosmiczna kolęda
W 1965 roku dwóch astronautów, którzy znajdowali się na orbicie, złożyło do centrum kontroli lotów niepokojący meldunek. Podali, że zauważyli w kosmosie coś niezidentyfikowanego. Po kilku minutach napiętej ciszy radiowej w centrum lotów na przylądku Canaveral na Florydzie z głośników dobiegł słaby dźwięk dzwoneczków i zagranej na organkach tradycyjnej amerykańskiej kolędy… granej przez astronautów. Po lądowaniu dzwoneczki i organki zostały przekazane do waszyngtońskiego National Museum of Space & Aeronautics (Narodowe Muzeum Kosmosu i Aeronautyki – red.). Można je tam podziwiać do dziś.

Pokaż komentarze

Czy wiesz że okazywanie świątecznego nastroju w Bostonie w latach 1659-1681 mogło kosztować mandat w wysokości 5 szylingów?

116
Czy wiesz że okazywanie świątecznego nastroju w Bostonie w latach 1659-1681 mogło kosztować mandat w wysokości 5 szylingów?
W brytyjskich koloniach w Ameryce Północnej, Boże Narodzenie było bowiem nielegalne. W Ameryce po Wojnie Rewolucyjnej (lata 1775-1783), Kongres nie miał nawet w tym dniu wolnego. Dopiero po około stu latach ustanowił Boże Narodzenie jako święto narodowe. 

Pokaż komentarze

Czy wiesz że Jezus raczej nie urodził się zimą?

124
Czy wiesz że Jezus raczej nie urodził się zimą?
Biblia nie podaje dokładnej daty urodzin Jezusa Chrystusa. Wielu historyków jest zgodnych, że narodziny Syna Bożego prawdopodobnie miały miejsce wiosną.
Stąd wzięły się w Biblii opisy pastuszków pasących swoje trzody. Data 25 grudnia została ustalona w IV w n.e., kiedy papież Juliusz I postanowił uznać urodziny Jezusa jako oficjalne święto. - Nie tylko dokładny dzień i miesiąc budzą wątpliwości. Niektórzy badacze obliczyli, że Jezus mógł się de facto urodzić nawet pięć lat wcześniej, niż jest to przyjęte – mówi ojciec Jarosław Głodek, dominikanin. Co ciekawe, oficjalna data Bożego Narodzenia zbiega się z pogańskim festiwalem o nazwie Saturnalia.

Pokaż komentarze

Ciekawostki o choince

199
Ciekawostki o choince

Nie ma chyba takiego domu, w którym nie dekorowano by choinki. To zajęcie jest prawdziwą frajdą dla małych i dużych i należy do najwcześniejszych bożonarodzeniowych zwyczajów. Pochodzi z XVIII wieku, kiedy dekorowano przyniesiony do domu, ścięty wierzchołek sosny ręcznie zrobionymi łańcuchami, jabłkami itp. i wieszano go przy suficie domostwa. Gałąź ta miała chronić dom przed złymi duchami i przynosić dobrobyt.

Kościół początkowo nie był przychylny temu obrzędowi, ostatecznie jednak zaakceptowano drzewko jako symbol biblijnego drzewa dobra i zła. Stąd właśnie powinno się je dekorować w Wigilię – imieniny Adama i Ewy. Pod żadnym pozorem nie mogło zabraknąć na nim jabłka, które jest symbolem zdrowia.

Nawet ozdoby maja tu swoje znaczenie – łańcuchy symbolizują węża kusiciela pierwszych ludzi, gwiazda na szczycie obrazuje gwiazdę betlejemską, która prowadziła trzech króli do Dzieciątka, świecące lampki miały ogrzewać przychodzące w nocy dusze naszych najbliższych.


Pokaż komentarze

Ciekawostki o dzieleniu się opłatkiem

161
Ciekawostki o dzieleniu się opłatkiem

Przed rozpoczęciem wigilijnej wieczerzy trzeba było podzielić się opłatkiem (obecnie nadal kultywuje się ten zwyczaj). Słowo opłatek pochodzi z łaciny – oblatum - i oznacza ofiarowanie, dar ofiarny. Dawnej składano ofiary bóstwom, bożkom, by uchroniły domostwo przed złymi siłami, piorunami i innymi nieszczęśliwymi wypadkami. Dziś przy łamaniu się opłatkiem składamy sobie głównie życzenia świąteczne i noworoczne.

W dawnych czasach opłatek miał postać kolorowego bloczku, niezwykle zdobionego. Wypiekano go w domu. Dziś jest on przeważnie biały, z delikatnie wygrawerowanymi motywami religijnymi.


Pokaż komentarze