szczeka szczeka
Dołączył dnia:
60 Strona główna
7 poczekalnia
Zdjęcia użytkownika szczeka

Prostokątna góra lodowa w Antarktyce

223

Kawałek góry lodowej prawdopodobnie jest częścią lodowca szelfowego Larsen C. Naukowcy sądzą, że ten element niedawno oderwał się od reszty płyty i mają także wytłumaczenie na jego specyficzny wygląd.

Internauci stwierdzili, że odpowiedzialnymi za kształt płyty lodowej są kosmici. Naukowcy szybko odpowiedzieli na spekulacje szukających sensacji żartownisiów. Tłumaczyli, że mniejsze góry lodowe zazwyczaj mają kształt łupkowy, kopułowy czy klinowaty. W przypadku większych części ogromnych płyt lodowych sprawa wygląda inaczej.

Część góry ukryta pod powierzchnią wody przypomina stożek, więc nie jest to gigantyczny prostopadłościan. Kelly Brunt twierdzi, że widzimy zaledwie 10 proc. części całego obiektu. Natomiast wymiary górnej części naukowcy określili na około 1,5 x 1,5 km, więc jest bliska kwadratu.


Pokaż komentarze

Ciekawostki o kotach

214
 1. Kot spędza średnio 2/3 doby na drzemce. Oznacza to, że dziewięcioletni kot przespał całe sześć lat swojego życia.
 2. Koty blisko 1/3 czasu, w którym nie śpią, wykorzystują na mycie się.
 3. W przeciwieństwie do psów, koty nie rozpoznają słodkiego smaku.

   

  spiacy kot

  Koty przesypiają 2/3 swojego życia

 4. Kocury są zazwyczaj lewołapkowe, podczas gdy więszość kotek używa częściej swojej prawej łapki. Co ciekawe, większość leworęcznych wśród ludzi stanowią również osobniki płci męskiej.
 5. Koty z łatwością wdrapują się na drzewa, lecz zejście spowrotem na ziemię stanowi dla nich problem. Haczykowate pazurki wygięte są tylko w jedną stronę, dlatego zejście z drzewa musi odbywać się w tej samej pozycji co wejście, tj. łebkiem w górę.
 6. Koty wydają z siebie ok. 100 różnych dźwięków , psy natomiast tylko ok. 10.
 7. Mimo powszechnego przekonania, że to Egipcjanie jako pierwsi udomowili koty, najstarszy grobowiec z oswojonym kotem został znaleziony na Cyprze i jest starszy od egipskich malowideł przedstawiających koty o ok 4 tyś. lat.
 8. W XIVw papież Innocenty VIII uznał koty za wcielenie zła, co zaskutkowało masowym spalaniem tych zwierząt. Eksterminacja kotów ułatwiła szybki przyrost liczby szczurów, które przyczyniły się do rozprzestrzenienia czarnej śmierci, jednej z największych epidemii w dziejach ludzkości.
 9. Koty są najpopularniejszym zwierzęciem domowym z Północnej Ameryce. Szacuje się, że w tamtejszych domostwach mieszka ok 73 mln kotów i o 10 mln mniej psów.
 10. Koci słuch jest lepszy niż słuch psa. Koty są w stanie wychwytywać dźwięki o wyższej częstotliwości, niż te, które są słyszalne przrz człowieka.
 11. Maksymalna prędkość biegnącegp kota to 49km/h.
 12. Kot może skoczyć jednym susem na wysokość 5 razy wiekszą niż długość jego rozprostowanego ciała.

   

  czarny kot

  Czarny kot to symbol szczęścia w Wielkiej Brytanii i Australii

 13. Koty ocierają się o ludzkie nogi nie tylko dlatego, że to lubią, ale również po to, aby zaznaczyć swoje terytorium gruczołami zapachowymi zlokalizowanymi w okolicy pyszczka.
 14. W 1888r. w Egipcie odnaleziono ponad 300 tyś zmumifikowanych kotów. Zostały one przewiezione do USA i Anglii i użyte jako nawóz na tamtejszych farmach.
 15. W większości miotów znajduje się od 1 do 9 kotków. W rekordowym miocie było 19 kociąt, z których aż 15 przeżyło.
 16. Podczas gdy w większości krajów Europy i Ameryki czarne koty są symbolem pecha, w Wielkiej Brytanii i Australii uważa się je za przynoszące szczęście.
 17. Najpopualrniejszą wśród kotów z rodowodem rasą jest Pers, a na kolejnych pozycjach znajduję się Main Coon i Syjam.
 18. Najdroższy na świecie kot to Little Nicky – kosztował on właścicieli blisko 150 tyś zł. i był pierwszym sklonowanym na zamówienie kotem.
 19. Koty mają zazwyczaj po 12 wąsów z każdej strony pyszczka.
 20. Eksperci są podzieleni co do tego, w jaki sposób koty bezbłędnie odnajdują drogę do domu. Jedni twierdzą, że koty wykorzystują do tego załamanie światła słonecznego inni, że koty mają w mózgu namagnetyzowane komórki, które działają jak kompas.

Pokaż komentarze

Najwyższe drzewa na świecie

318

Do najwyższych drzew świata zaliczane są sekwoje wiecznie zielone, które rosną w parku Redwoods. Jeszcze niedawno za najwyższą uważano sekwoję mierzącą 112 m, a noszącą nazwę Stratosferyczny Gigant. Dziś wyprzedza ją słynny Hyperion, liczący 115 metrów. Kolejne na liście są Helios (114 metrów) i Icarus (113 metrów). Wszystkie znajdują się w Parku Stanowym Humboldt Redwoods w Kalifornii, a zostały odkryte przez amerykańskich botaników Chrisa Atkinsa i Michaela Tylora. Dokumenty wskazują jednak, że w parku rosły giganty jeszcze wyższe, które niestety już zakończyły swój żywot. Parku Narodowym Sekwoi w Kalifornii ścięte w XIX wieku mamutowce mierzyły do 135 metrów. Jeszcze wyższy był prawdopodobnie eukaliptus królewski ścięty w 1885 r. w Mt. Baw Baw w Australii, który mierzył podobno 143 metry


Pokaż komentarze