szczeka szczeka
Dołączył dnia:
60 Strona główna
0 poczekalnia
Zdjęcia użytkownika szczeka

Czy wiesz kto był twórcą bikini?

7914

Réard wprowdził bikini w 1946 roku. Jego kostium został stworzony w postaci stanika i dwóch trójkątnych fragmentów materiału połączonych paskami o łącznej powierzchni 194 cm². Kostium Réarda był istotnie mniejszy od innych, a on sam reklamował je jako mniejszy od najmniejszego na świecie. Nazwa bikini pochodzi zaś od atolu Bikini.


Pokaż komentarze

Lawina widziana oczami snowboardzisty, ciekawostki o lawinach

2445

Lawiny powstają zazwyczaj na stokach o nachyleniu od 25° do 50°. Ze stoków o większym nachyleniu śnieg zwykle zsuwa się samoistnie i nie gromadzi się. Natomiast na stokach o nachyleniu mniejszym niż 25° zachodzi tylko zjawisko pełzania czyli bardzo powolnego spływania mas śniegu pod wpływem własnego ciężaru ( z prędkością 1 – 2 cm na dobę). Jest to zjawisko zupełnie niegroźne – i dla człowieka niewyczuwalne.

 

Lawina może napierać z prędkością 300 km na godzinę, niosąc do 100 tys. metrów sześciennych śniegu. Zabiera ze sobą głazy, skały, zabudowania. 20% osób, które się z nią zderzą, ginie z powodu śmiertelnych obrażeń. Pozostałe teoretycznie mają szansę na ratunek, jeśli nie zabraknie im tlenu. Największe i najszybsze są lawiny pyłowe, które powstają bezpośrednio po obfitych opadach śniegu, zwykle sprowokowane hałasem. Obłok pyłu śnieżnego porusza się z ogromną prędkością, a efekt działania wzmacnia fala uderzeniowa, podobna do eksplozji potężnego ładunku wybuchowego. Człowiekowi, który się z nią spotka, grozi niemal natychmiastowe uduszenie, gdyż drobny pył wdziera się do płuc, zatyka je, uniemożliwiając oddychanie.

 

Aż 9 na 10 odkopanych osób w ciągu 18 minut od zasypania zostaje uratowanych. Z każdą minutą jednak szanse na przeżycie maleją. Według GOPR powyżej 18 minut pod śniegiem przeżywa do 34% ofiar. Umierają ci zasypani, którzy nie mają wolnej przestrzeni z dostępem tlenu. Po 35 minutach szanse spadają do 28%. Po dwóch godzinach zasypanych najczęściej nie udaje się już uratować.


Pokaż komentarze

Ocean Eagle 43 Trimaran

780

Francuska stocznia CMN opublikowała film z prób morskich trimaranu Ocean Eagle 43.  Badania miały miejsce u wybrzeży Cherbourga we Francji. Stan morza w momencie przeprowadzenia testów wynosił 5. 

Ocean Eagle 43 jest trimaranem patrolowym budowanym dla rządu Mozambiku. Jego budowa rozpoczęła się w 2015 r i jest to pierwsza z trzech jednostek, które wyprodukowane zostaną dla tego kraju.

Klasa Ocean Eagle 43 słynie z niskiego zużycia paliwa przy dużych prędkościach. Jest on w stenie pokonać 238 mil morskich z prędkością 15 węzłów, zużywając zaledwie 1 tonę paliwa. Prędkość maksymalna, jaką osiąga wynosi 30 węzłów.


Pokaż komentarze