szczeka szczeka
Dołączył dnia:
60 Strona główna
0 poczekalnia
Zdjęcia użytkownika szczeka

Czy wiesz, że w europie najwięcej niedźwiedzi brunatnych występuje w Rumunii? Żyje tam koło 5500 osobników

398

Niedźwiedź brunatny ,niedźwiedź brunatny zwyczajny, niedźwiedź europejski (Ursus arctos arctos) jest niesamowicie specyficznym zwierzęciem. Jego gruba sierść sprawia, iż wygląda bardzo przyjaźnie, a dodatkowo jest to jedyny gatunek z rodziny niedźwiedziowatych w Polsce. Śmiało można nazwać go olbrzymem, ponieważ waga dorosłego samca jest w stanie osiągnąć nawet 700 kg wagi i trzech metrów wysokości. Samic tego gatunku również nie można lekceważyć, osiągają one co prawda "tylko" 250 kg i dwa metry wysokości, ale raczej nikt nie chciałby zmierzyć się z nimi oko w oko.

Niedźwiedź brunatny jest największym z żyjących drapieżników w Polsce. Mimo tego jest bardzo łagodnie nastawiony, nie atakuje człowieka, nawet stara się go unikać. Nie można jednak go denerwować, ponieważ w takim stanie może spowodować duże szkody. Świetnym przykładem oswojonego niedźwiedzia brunatnego jest Wojtek, czyli zwierzę, które służyło w armii generała Andersa. Potrafił się tak asymilować, że w późniejszym etapie jego kariery wojennej pełnił warty i Wojtek przeszedł cały szlak bojowy od Iranu przez Irak, Syrię, Palestynę aż do Egiptu.

Niedźwiedzie mogą biegać z prędkością dochodzącą do 65 km/h.


Pokaż komentarze

Ciekawostki o ogniu

793

W pożarze supermarketu w Asuncion w Paragwaju w 2004 roku zginęło prawie 400 osób, a niemal 500 zostało rannych. Dlaczego? Rzecz jest tak głupia, że wprost niewyobrażalna - właściciele supermarketu na widok pierwszych płomieni zdecydowali się zablokować wszystkie wyjścia ewakuacyjne, aby żaden z klientów przypadkiem nie oddalił się z supermarketu bez opłacenia rachunku. Doprawdy krwawy bilans...

Nieszczęścia chodzą parami - dotkliwie przekonali się o tym choćby Japończycy w 1923 roku, kiedy jedną z dzielnic Tokio nawiedziło... ogniowe tornado. Zjawisko niezwykle rzadkie i jeszcze bardziej niebezpieczne, wywołujące szkody ogromnych rozmiarów. Ogniowe tornada osiągają od 10 do 50 metrów wysokości i tworzą się najczęściej nad płonącymi lasami, po czym wędrują nawet nad tereny nieobjęte ogniem.

Nikt nie wie, kto tak naprawdę wpadł na pomysł stworzenia hydrantu - cudownego urządzenia, które pozwoliło zawczasu ogarnąć niejeden pożar. Dlaczego? Cóż, historia lubi być złośliwa. Dokumenty patentowe... spłonęły w pożarze biura, a wraz z nimi zasługi wynalazcy.


Pokaż komentarze

Prąd na wesoło

547

Ciekawostki o prądzie:

Prąd elektryczny może płynąć przez organizm człowieka, powodując w skrajnym przypadku śmierć. Opór ciała człowieka zależy od wielu czynników i zmienia się w szerokim zakresie od 1000W do 100000W . Mniejszy opór ma ciało w przypadku uszkodzonego naskórka i mokrej skóry, większy w przypadku, gdy naskórek jest gruby i suchy. Niebezpieczny dla organizmu jest przepływ prądu o natężeniu około 0,025A. Ponieważ natężenie prądu jest wprost proporcjonalne do napięcia to wyższe napięcie jest oczywiście bardziej niebezpieczne. Za bezpieczne napięcie dla człowieka przyjmuje się 24 V.


Pokaż komentarze

Magda Magda

Niesamowite :)


Czy wiesz gdzie powstaje najwięcej tornad?

325

Badania wykazują, że najwięcej tornad tworzy się w amerykańskim stanie Teksas, średnio 124 rocznie. Na drugim miejscu jest Oklahoma 52 i kolejno Kansas 47 i Floryda 46 tornad. Najmniej tornad pojawia się na północnym-wschodzie i północnym-zachodnie USA. Najstraszliwsze w historii tornada przeszły w 1953 roku zabijając aż 519 osób. Zjawiska te najczęściej pojawiają się w maju i czerwcu. Tornado to nic innego jak silny wir powietrzny powstający w chmurze burzowej - Cumulonimbus. Ma wygląd leja lub kolumny sięgającej od podstawy chmur, do powierzchni Ziemi. Średnica trąby powietrznej wynosi zwykle poniżej 100 m, ale zdarzają się i takie, których średnica sięga 2 km. Maksymalną prędkość obracania się wiru określa się na 360 do 550 km/h.

Trąbie powietrznej towarzyszy gwałtowny spadek ciśnienia, do nawet 200 hPa, oraz silne wiatry, powodujące bardzo duże zniszczenia, często wyładowania atmosferyczne, przelotne opady deszczu lub gradu. Tornada występują zwykle w niskich szerokościach geograficznych, najczęściej w środkowych stanach USA, gdzie w 2004 roku zanotowano ich łącznie aż 1722 - czyli najwięcej w historii pomiarów meteorologicznych. Ile tornad notuje się rocznie w USA na przestrzeni ostatnich lat.

 

Aleja tornad w USA i istota ich powstawania

 

Wiosną ciepłe i wilgotne powietrze znad Zatoki Meksykańskiej przemieszcza się na północ, tam zderza się z zimnym i suchym powietrzem przesuwającym się znad Kanady na południe ponad Górami Skalistymi. W miejscu spotkania się tych dwóch skrajnych wobec siebie mas powietrza, czyli nad Aleją Tornad, tworzą się potężne chmury burzowe tzw. superkomórki. Wewnątrz chmury burzowej rozpoczyna się intensywna wymiana powietrza.

 

 Jest ono wciągane do góry do wnętrza chmury, gdzie ochładza się i ponownie opada. Gwałtowne prądy zderzają się i zaczynają wirować wokół siebie. Chmura, wewnątrz, której dochodzi do gwałtownych turbulencji potężnych mas powietrza ma wysokość 20 i szerokość 32 kilometrów. To właśnie w niej rodzi się tornado. Największą ilość tornad notuje się na granicy Teksasu i Oklahomy, ale w skład Alei Tornad wchodzą również takie stany jak Kansas, Nebraska i Południowa Dakota. Gdzie leży Aleja Tornad w USA.


Pokaż komentarze